Yenilebilir Zehirsiz Mantarlar


Mantarı pek çok yemekte kullanılıyoruz. Hatta tatlılarda bile kullanıldığı oluyor. Tadı gerçekten enfes bunu inkar edemeyeceğim. Doğada mantarla karşılaşma ihtimaliniz yüksek. Her önümüze gelen mantarı tabi ki de yiyemeyiz. Peki hangi mantar türlerini yemeliyiz? Bu yazımda hangi mantarların yenilebilir olduğunu sizlerle paylaşacağım.

Zehirli olan mantarlar: Görünüş olarak genellikle canlı renklere sahiplerdir. Bir mantar türünün zehirli olup olmadığını şu şekilde anlayabiliriz; bir tencerenin içerine su + mantar + madeni para koyup kaynattığımızda eğer madeni para kararmış ise  mantar zehirlidir.

Yenilebilir Mantarlar , Hangi Mantar Yenir:


 

1- Cincile Mantarı

Genellikle köknar ve iğne yapraklı bitki örtüsünde bulunuyor. Karamanda ve Bolu bölgelerinde karşılaşabilirsiniz. Tadı çok beğenilir özellikle sotesi tercih edilir.


2- Kükürt Mantarı

Ülkemizin sahil bölgelerinde karaağaç ve ceviz ağaçları üzerinde sıklıkla görülür. Rengi sebebiyle zehirli mantarla ile çok karıştırılır. Çok lezzetlidir tadı tavuğu anımsatır. Diğer mantar türlerine kıyasla tadı farklıdır.

3- Biftek Mantarı

Renk olarak bifteği anımsatan bu mantarın içi çiğ ete benzemektedir. Hatta kestiğiniz zaman kırmızı bir sıvı çıkar. Lezzet olarak en iyi yenilebilir mantarlardandır. Tadı hafif ekşi olan biftek mantarı Mersin tarafında Kestane ve Çınar ağaçları üzerinde bulunur.

4- Şitake Mantarı

Uzak doğu mantarıdır . Ülkemizde kara orman mantarı olarak bilinir. Fiyat olarak uçuk rakamlara satılmaktadır. Maramara , kara deniz , ege ve akdeniz bölgesinde görülmektedir.

5- Sığır Dili Mantarı

Çiğ olarak yenmesini tavsiye etmediğimiz ancak pişirildikten sonra yenebilecek mükemmel lezzete sahip mantardır. Kayın, meşe , palamut ve köknar ağaçlarında görülür. Turuncu renkli kardeş türü bulunmakta. Genel olarak Karadeniz bölgesindedir.

6- İstiridye Mantarı

Bu mantar türü çok nadir görülmektedir. Tabi nadir olduğu için üretim yapan işletmeler devreye girmiştir. Yumuşak yüzeylerde bulunur.

7- Tirmit Mantarı

Olgunlaşamadan önce sarı olgunlaştıkça rengi turuncu ve en sonra kırmızı olur. Baharatlar ve tuzla zenginleştirilip pişirildiğinde harika bir tada sahip oluyor. Karadeniz bölgesinde bulunuyor.

8- Pestik Mantarı

Herkesi bildiği pestik mantarı aslında porcini mantarıdır. Ak , katı ve yumuşak olarak üç gruba ayrılırlar. Batı Karadeniz Bölgesinde bulunmaktadır.

 

NOT: Listemizin dışında kalan yenilebilir bazı mantarların çoğu bünyede alerjik tepkime verdiği için listemize eklemedik.

2022 Fiyatları

2022 Yılı Milli Park Giriş Ücretleri
2022 Yılı Milli Park Konaklama Ücretleri


********
YORUM , GÖRÜŞ VE SORULARINIZA EN KISA SÜREDE CEVAP VERİLMEKTEDİR.
********

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.