Türkiye’nin en iyi 10 tırmanış rotası


Dağcılık heyecanlı, macera dolu ve bir o kadar da yüksek konsantrasyon gerektiren bir spor olsa da, bu ‘işi bilmeyenin’ dağlara gitmeyeceği anlamına gelmiyor. Dağda olmak zirve yapmasanız da, gördüklerinizle size birçok güzelliği bir arada yaşatacaktır. Ama ille de tırmanmak istiyorsanız, önerimiz kolaydan başlamanız. İşte uzman jürimizin seçtiği Türkiye’nin en iyi tırmanış rotaları…

Selim ONAT

Türkiye’nin en iyi 10 tırmanış rotası GEYİKBAYIRI – ANTALYA

Türkiye’nin en iyi 10 tırmanış rotası


Öztürk Kayıkçı, burayı keşfettikten sonra Geyikbayırı, Avrupalı ve Türk kaya tırmanışçılarının gözdesi haline geldi. Bölgede yüzlerce boltlu tırmanış rotasıvar. Üstelik bu rotalar farklı yükseklik, zorluk ve eğitim derecesine sahip tırmanışçılara hitap ediyor. Konyaaltı.

Türkiye’nin en iyi 10 tırmanış rotası ALADAĞLAR – NİĞDE

Türkiye’nin en iyi 10 tırmanış rotası


Kayseri, Adana ve Niğde’nin arasında yer alan dağlar Anadolu’nun Alpleri olarak anılıyor. Demirkazık Köyü’ne 10 dakikalık yürüyüşle ulaşacağınız Cimbar Kanyonu’nda eşsiz tırmanış rotaları var. Dağı zirve yapmadan yürüyerek de geçebilirsiniz.

Türkiye’nin en iyi 10 tırmanış rotasıKAYNAKLAR – İZMİR

Türkiye’nin en iyi 10 tırmanış rotası

Her yıl ilkbahar sonunda ‘Kaynaklar Kaya Tırmanış Şenliği’ adında amatör ve profesyonel sporcuların katıldığı eğlence dolu bir festival yapılıyor. Bugün200’den fazla tırmanış rotası var. Bölge şehir merkezine yakın bir konumda bulunuyor. Buca.

Türkiye’nin en iyi 10 tırmanış rotasıBAFA GÖLÜ / MUĞLA

Türkiye’nin en iyi 10 tırmanış rotası

Bafa Gölü’nün kıyı manzarası eşliğinde kısa kaya tırmanışları (bouldering) için eşsiz harika bir yer. Amatör sporcular bile rahatlıkla çalışabilir. Tırmanıcılar tarafından “Bafantastik” olarak anılan bölge Granit ve tırtıklı bir kaya yapısına sahip. Milas.

Türkiye’nin en iyi 10 tırmanış rotası ÇİTDİBİ / ANTALYA

Türkiye’nin en iyi 10 tırmanış rotası

Geyikbayırı tırmanış bölgesinin hemen yanı başında yer alıyor. Zor bir parkura sahip, ancak son yıllarda giderek daha fazla tercih ediliyor. İsmini, uzaktan bakıldığında çiti andırmasından alıyor. Yamaçtan baktığınızda eşsiz bir körfez manzarası var. Konyaaltı.

Türkiye’nin en iyi 10 tırmanış rotasıKAÇKARLAR / RİZE

Türkiye’nin en iyi 10 tırmanış rotası

Her daim görebileceğiniz buzulları, gölleri ve yemyeşil ormanlarıyla dağcıların ilk tercihi. Buz tırmanışı yaz aylarında ne kadar kolaysa kış aylarında o kadar zor. Altıparmak, Kavron ve Verçenik tepelerine farklı rotalardan çıkabilirsiniz. Çamlıhemşin.

Türkiye’nin en iyi 10 tırmanış rotasıBALLIKAYALAR KANYONU / KOCAELİ

Türkiye’nin en iyi 10 tırmanış rotası

1970’lerden bu güne tırmanış yapılan kanyonun her iki tarafı da önceden belirlenmiş 100’den fazla rotayla dolu. İstanbul’un monotonluğundan sıkıldıysanız, günübirlik kaçabileceğiniz en yakın tırmanış bölgesi burası. Kanyonda kamp da yapabilirsiniz. Gebze.

Türkiye’nin en iyi 10 tırmanış rotasıDATÇA / MUĞLA

Türkiye’nin en iyi 10 tırmanış rotası

En zor ve dik yamaçlı tırmanış rotalarından biri burası desek yanılmayız. Bu işte biraz tecrübe kazanıp buraya gelmelisiniz. Tırmanış esnasında kuş sesleri ve ileride bulunan kanyondan gelen su seslerinin yankısı eşliğinde macera dolu bir gün geçirin. Datça.

Türkiye’nin en iyi 10 tırmanış rotasıUZUNDERE / ERZURUM

Türkiye’nin en iyi 10 tırmanış rotası

Bölgenin en önemli özelliği yazın kayada, kışın ise buz şelalesinde tırmanış imkânı vermesi. Amatör sporculardan, profesyonel tırmanışçılara kadar zorluk derecesi geniş boltlu tırmanma rotaları bulunuyor. Ocak ayında ‘Uluslararası Buz Tırmanış Festivali’ düzenleniyor. Uzundere.

Türkiye’nin en iyi 10 tırmanış rotası CİLO – HAKKARİ

Türkiye’nin en iyi 10 tırmanış rotası

Dağcılara göre burası Doğu Anadolu’nun tırmanış cenneti. Lacivert renkteki buzul gölleri, rengârenk çiçekleriyle, tırmanırken nefes kesen bir manzarasize eşlik ediyor. Bu güzel tırmanış bölgesi, çatışmalar nedeniyle şimdilik güvenli değil. Yüksekova.

JÜRİ
Tunç Fındık, Dağcı
Ali Nasuh Mahruki, AKUT Kurucusu
Yücel Sönmez, Hürriyet Seyahat editörü
Öztürk Kayıkçı, Dağcı
Esra Ergin, Dağcı
Mehmet İren, Hürriyet editörü
Zorbey Aktuyun, Dağcı
Duygu Yarsur, Dağcı
Tobias Haug, Dağcı
Hale Taşkın, Dağcı

Kaynak: Selim ONAT

2022 Fiyatları

2022 Yılı Milli Park Giriş Ücretleri
2022 Yılı Milli Park Konaklama Ücretleri


********
YORUM , GÖRÜŞ VE SORULARINIZA EN KISA SÜREDE CEVAP VERİLMEKTEDİR.
********

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.