Süphan Dağı Hakkında Bilgi | Bitlis Tırmanış

Süphan Dağı Genel Bilgi


Türkiye’nin üçüncü en yüksek dağı olan Süphan Dağı sönmüş volkanik dağdır. Van Gölü’nün kuzeyinde yer alır.

Tırmanış için en uygun zaman Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül aylarıdır.

Atalanı Yaylası çimenlerle kaplı alan Atalanı Bitlis Adilcevaz ilçesine 38 km uzaklıkta bulunur. Burası tırmanış yapacak olanların başlangıç noktasıdır.

Dağın zirvesinde bulunan Krater Göl maviliği ile büyüleyici bir görüntü sunar.

Süphan Dağı Krater Gölü

Kamp Alanı:


Birde Şekerpınarı ya da Süphan yaylasında kamp kurulur, kamp yerinden doruğa tırmanış ve dönüş, 8-10 saatlik bir zaman alır. Kaynak suyu bulunur. Kamp için termal ekipmanlar gerekmektedir. Burada kullanacağınız çadırların kalitesi ve fonksiyonları çok iyi olmalıdır. Termal çadırlar , kışlık uyku tulumu ve sağlam ekipmanlar ile yola çıkmış olmalısınız. Ekipmanlarınız kullanılamaz hale geldiği taktirde onarmanız zor olacaktır.

Buradaki zor koşullar ile ekipmanların kullanılamaz hale gelmesi sizleri büyük zorluklar ile karşılaştıracaktır. Buraya gelmeden önce ekipman kontrolü yapılmalı, eksiklikler tamamlanmalı ve fonksiyonunu kaybetmiş kullanıma uygun olmayan ekipmanları yenisi ile değiştirmelisiniz.

Tırmanışın bitiş noktasında bulunan ” Yıldız Köyü kamp alanı ” ‘nda uygun ekipmanlar var ise kamp kurulabilir. Burada öncelik her zaman mevcut ekipman ve yiyeceğe bağlı. Bu iki husus göz önünde bulundurularak plan yapılmalı. Aksi taktirde büyük zorluklar ile karşılaşılır.

 

Süphan Dağı Eteğindeki, Süphan Yaylası

Tırmanış Rotası:


Kıztaşı Kayalığı ve Keklik Kayalıkları mevkii nden sonra Büyük Zirve (Sandık Tepe)’ye ulaşılıyor.  Sonra Buzul Gölü yanından Küçük Keflik Tepesinin yamacından Yıldız Köyü kamp alanında son buluyor.

Yıldız köyü kamp alanına yakın olan aygır gölünü de gezebilirsiniz. Tabii ki enerjinizi ve yiyeceklerinizin durumuna göre ekstra yürüyüş rotaları eklenebilir. Takım lideri ile bu konun kararı verilmeli.

Süphan Dağı Tırmanış

 

Nerede Yol Tarifi:
********
YORUM , GÖRÜŞ VE SORULARINIZA EN KISA SÜREDE CEVAP VERİLMEKTEDİR.
********

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir