Soğukdere Kanyonu Yuvacık Kocaeli Bilgi


Muflizdere kanyonu olarakbilinir, soğuksu kanyonu trekking , soğukdere kanyonu yürüyüş parkuru rotası , Soğukdere Kanyonu gezi, Soğukdere kanyonu nerede , soğukdere kanyonu kamp alanı , soğukdere kanyonu ücret fiyat otopark

Soğukdere Kanyonu Genel Bilgiler


Bu yazıda Soğukdere Kanyonu hakkında bilgiler, tavsiyeler ve bölgede konaklayabileceğiniz yerleri aşağıdaki yazımda belirteceğim.


Soğukdere Kanyonu Kolaceli ilimize bağlı olan Yuvacık ilçesinde yer almaktadır. Kocaeli’nin yaz aylarında tercih edilen ve turist çeken bir destinasyonudur. Diğer kanyonlara nazaran zorlu bir parkura sahip olan Soğukdere Kanyonun bir özelliği Menekşe Yaylası rotasıyla birleştirilebilir olmasıdır. Ekibin oldukça tecrübeli olması göz önünde bulundurulmalıdır.

Bahsetmiş olduğum Rota, Aytepe’de bulunan Büyükşehir Belediyesi’nin su deposunun olduğu alanda başlıyor. Burada kanyon yürüyüşü için gerekli olan hazırlıkların yapılmasını öneriyorum. Yukarıdan akan dereye karşı rota başlıyor, özellikle bahar aylarında derenin gücü artmaktadır dikkatli olunmasında fayda var. Dere içerisinde bulunan taşlar kaygan olabiliyor acele etmeden sakin bir şekilde ilerlemek gerekiyor.

Soğukdere Kanyonu


 

Her önlemi almakta fayda var , özellikle bu tür hafif zorlukta olan kanyonlarda taşların kaymasına karşın kask gerekirse dizliklerinde takılmasından yanayım. İlk kez kanyon yürüyüşü yapacak olanlar için keyifli bir parkur zaman zaman zorlaşan yolları oluyor ancak aşılamayacak yollar değil.

Soğukdere kanyonunda yaz aylarında belirli yerlerde birikmiş buz gibi sularında yüzebilirsiniz. Bunun için sabah erken saatler çıkarak mola vererek yüzerek ilerlemenizi tavsiye ediyorum. Parkurda bulunan büyük ve küçük şelalelerin ruhunuzu dinlendirebileceğine inanıyorum.

soğukdere kanyonu

 

Sizi kanyonda korkutabilecek tek bir etken var o da parkurun belirli yerlerinde kanyon duvarlarının 200 metreyi geçiyor olması. Kafanızı yukarı kaldırdığınızda kendini tuhaf hissedebilirsiniz.Kanyondan Beşkayalar Tabiat Parkı’na çıkış yaparak ormanda dinlenebilir kıyafetlerinizi kurutabilirsiniz.

 

Kamp Alanları


Soğukdere Kanyonu-Beşkayalar Tabiat Parkı parkuru üzerinde tabiat parkına daha yakın olan kısımda Karaaslan Kamping bulunuyor ağaç ev , çadır alanı ve yiyecek içecek hizmeti sunuyor gerçekten doğası harika bir alan. Burada tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

 

Dikkat Edilmesi Gerekenler 


– Parkur bitiminde ıslanan kıyafetlerin değiştirilmesi için kesinlikle yedek kıyafetler götürülmeli.

– Kask ve dizlik takılması önerilir, kanyon için uygun ayakkabı seçimi önemli bir husus.

– Molalarda enerjinizi karşılamak için küçük atıştırmalıkları yanınıza alabilirsiniz.

 

Soğukdere Kanyonu Yol Tarifi


yol tarifi
*** Kocaeli’de bulunan gezi ve kamp alanlarını için tıklayın.

2022 Fiyatları

2022 Yılı Milli Park Giriş Ücretleri
2022 Yılı Milli Park Konaklama Ücretleri


********
YORUM , GÖRÜŞ VE SORULARINIZA EN KISA SÜREDE CEVAP VERİLMEKTEDİR.
********

1 yorum

    • rahime on Ağustos 23, 2019 at 11:28 am
    • Cevapla

    butür daga harikası yerleri görmek özellikle ülkemizde olması beni mutlu ediyor peki geziye katılmak kişi başı nekadar engelli ise ücret ödermi engel 100/59 işitsel izmit devlet has toplu tasıma ulaşım varmı

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.