Kayseri Soğanlı Vadisi Ören Yeri Hakkında Bilgi

Kayseri Soğanlı vadisi, Soğanlı Ören Yeri, Kayseri kapodokya, Soğanlı vadisi kamp çadır karavan alanı, Soğanlı vadisi konaklama, Soğanlı bebekleri, öneri ,yorum, bilgi

Soğanlı Vadisi Genel Bilgi


Soğanlı Vadisi veya Soğanlı Ören Yeri olarak bilinen tarihinin dokularını kaybetmemiş bu alan Kayseri ilimizin Yeşilhisar ilçesine bağlı Soğanlı Köyü mevkide yer almaktadır. Kayseri merkeze 80 kilometre, Adana merkeze 236 kilometre, Konya merkeze 266 kilometre ve Ankara merkeze 340 kilometre mesafede bulunmaktadır.


Türkiye’nin küçük Kapadokya’sı ve Grand Canyon’u olarak biliniyor. Soğanlı, Yeşilhisar ilçe merkezine 10 km uzaklıkta.  Kaya kiliseleri ile meşhur. Vadi içerisinde köy evleri de bulunmaktadır. Vadisinin uzunluğu 25 km .  Kayseri 80 km uzaklıkta bulunuyor. Depremlerden dolayı vadi genişlemiştir.

 

soğanlı kanyonu

Soğanlı kanyonu


Kamp Alanları


Bu alan iki kola ayrılıyor solda Ballık koridoru, sağdaki Avla vadilerine gider. Avla bölümünden 2 km sonra restoran tesisine ulaşılıyor. İsteyenler işletmenin bulunduğu alanda kamp yapabiliyor.

 

Verilen Hizmetler


  • Tuvalet
  • Yiyecek – içecek- Çay bahçesi
  • Pansiyon da bulunuyor.

 

soğanlı vadisi ören yeri

Soğanlı vadisi ören yeri

 

Soğanlı Ören Yeri Hristiyanlık alemi için önem taşıyan kiliseleriyle ünlü. Kiliselerin dışı mimari eseri, içi ise kayalar oyularak yapılmış şaşırtıcı tünel, merdivenler, dehliz ve koridorlarla içinden çıkılması güç bir labirenti andırıyor. Sanatsal eserler korunmadığı için bir çok simgenin ve resmin üzeri isimler yazılarak (insanların neden tarihi eserlere isim yazdığını hala anlamış değilim, amaç?) karalanarak, yıpranmasına ve özelliğini kaybetmesine neden olmuş.

 

soğanlı vadisi ören yeri kilise

Soganli vadisi oren yeri kilise

 

Yapılacak Etkinlikler


  • Karabaş, Yılanlı, Kubbeli, Saklı, Geyikli, Tokalı, Ballık, ve Tahtalı kiliseleri gezilebiliyor.
  • Soğanlı-Avla Kanyonu-Güzelöz parkurunda yürüyüş yapabilirsiniz.

Bölgenin en ünlü ürünü renkli kumaşlarla yapılan şirin ve sempatik bez bebekler, tüm bölgeye hakim olmuş önemli gelir kaynaklarından biri sayılıyor. Bir tane bez bebek almayı ihmal etmeyin 🙂

soğanlı bebekleri

soğanlı bebekleri

Nerede Yol Tarifi


Soğanlı vadisi yol tarifi

 

*** Kayseri ‘de bulunan diğer kamp ve gezi alanları için tıklayınız.********
YORUM , GÖRÜŞ VE SORULARINIZA EN KISA SÜREDE CEVAP VERİLMEKTEDİR.
********

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.