Sardala Koyu Kamp Alanı Kocaeli


Sardala koyu nerede? Nasıl gidilir ? Sardala koyu hakkında bilgi tavsiye öneri ,Sardala koyu kamp alanı piknik alanı fiyatları ücretleri

Genel Bilgi


Turkiye’nin Phuket Adasi ( Tayland) olarak da haber olan Koy, Adacıklarıyla, Kayalarıyla, Mağaralarıyla, Küçük kanyonlarıyla, iç gölleriyle, bu tabiri hak eder bir doğal zenginliğe sahiptir. Sardala’ da yaklaşık 100m ve 200m olan iki kumsal bulunmaktadır.


Sardala Koyu , Kocaeli ilimizin Kandıra ilçesine bağlı Pınarlı mevkiinde yer almaktadır. Sardala Koyu, Kocaeli merkeze 60 kilometre , İstanbul merkeze 125 kilometre , Sakarya Merkeze 75 kilometre, Ankara merkeze 380 kilometre ve İzmir merkeze  493 kilometre mesafede bulunmaktadır. Pınarlı – Bağırkanlı yolu üzerinden kuzey yönüne ayrılan yoldan giriş yapılarak koya ulaşım sağlanmaktadır.  Kuzey yönüne ayrılan yol toprak yol. Sardala Koyunun yukarısına aracınızı bırakıp patika yoldan Sardala Koyu’nun plajına ulaşabilirsiniz.

Sardal koyu

Sardala koyu

Karadeniz’in eşsiz doğal güzelliklerine sahip koylarından birisi Sardala koyu. Aracınızı park ettikten sonra 10 dakikalık patika yol ile Sardala koyuna ulaşım sağlanıyor. Patika yolda ilerlerken manzaranın tadını çıkarmayı unutmayın. Çünkü şuan için el değmemiş harika bir manzarası var. Denizi harika derecede temiz. Karadeniz’in suları genellikle soğuk oluyor bunu bilerek gitmenizde fayda var.


Sardala koyunda herhangi bir işletme bulunmuyor. En yakın yerleşim yerleri yaklaşık 4 kilometre mesafede bulunuyor. Yola çıkmadan önce ekipman, yiyecek ve içeceklerinizi eksiksiz almanızda fayda var. Çünkü almayı unuttuğunuz bir şey için önce patikayı çıkmanız ve toprak yolda ilerleyip yerleşim yerinden alışveriş yapıp geri gelip tekrar aynı şekilde patikada ilerlemek sizi yoracaktır.

Sardal koyu

Sardala koyu

Sardala koyunun en büyük çekiciliği sahilin hemen ilerisinde olan kayalıklardan oluşan ada. Bu ada içerisinde mağara benzeri doğal yapılar bulunuyor. Hatta bu yapıların içinde yüzebiliyorsunuz. 2 adet kemer şeklinde doğal kapısı bulunuyor. Bu kemer kapıların içerisinden kano ile geçmek mümkün. Karadeniz’in eşsiz doğası içinde sevdikleriniz ile güzel ve keyifli vakit geçirebileceğiniz bir yer. Zamanı dolu dolu geçirebileceğiniz bir çok aktivite yapabilirsiniz.

Bölgenin tek üzücü yanı, gelen kişilerin çöplerini toplayıp patika yoldan yukarı çıkarmaya üşenmeleri. Bölge tanınmaya başladıkça giden kişi sayısı artıyor ve çöplerin sayısı da artıyor. Ben kampgunlugu.com okuyucularının, takipçilerinin ve doğa severlerin doğayı temiz bıraktığına gönülden inanıyorum. Sizlerden ricam size ait olmayan çöpleri de toplamanız. Bilinçli insanların hareketleri doğayı hayatta tutmaktadır.

Kamp Alanı


Sardala koyu kamp alanları için önerebileceğim pek çok yer mevcut. En uygunu sahilin yukarısındaki düzlükler. İsterseniz sahilede çadırınızı kurabilirsiniz. Bunun için gelgit ve dalgayı iyi hesaplamalısınız. Birde bazı arkadaşlar adanın üzerinde ki kayalıkların üzerinde bir düzlük bulup çadırını kurmuştu. Biraz sakıncalı ancak kimseye bir şey olmamıştı.

 

Sardal koyu kamp alanı

Sardal koyu kamp alanı

Sardal koyu kamp alanı

Sardal koyu kamp alanı

Sardal koyu kamp alanı

Sardal koyu kamp alanı

***Kamp alanlarını görüntülemek için resimlere tıkla.

Verilen Hizmetler


Koyda herhangi bir hizmet verilmiyor. Tamamen doğa ile başbaşasınız. Alışveriş ve yemek gibi ihtiyaçlarınızı 5 km uzaklıktaki Bağırkanlı Köyünde karşılayabilirsiniz.. Köyde market, lokanta ve diğer ihtiyaçlar için alternatifler bulunmaktadır. Fahri görevli İsmail abi ile kesinlikle Sardala koyunda denk gelirsiniz. İyi birisi muhabbet etmeyi ihmal etmeyin kendisi yardım sever biridir. Ayrıca Ali abi kahve çay ve sucuk ekmek hizmeti sunuyor panelvan Peugeot aracında yanında da nacizane manzaralı çardağı var.

Fiyatlar Ücretler


Koyda herhangi bir işletme olmadığı için her şey ücretsiz.

 

Sardal koyu

Sardala koyu

Yapılacak Etkinlikler


 • Şnorkel ile dalış yapabilirsiniz.
 • Kano ile oyuklu ada içerisinde gezebilirsiniz.
 • Doğa fotoğrafçılığı yapabilirsiniz.
 • Doğa yürüyüşü yapabilirsiniz.

 

Dikkat Edilmesi Gerekenler


 • Pınarlı – Bağırkanlı yolundan kuzey yönünde ilerlemeniz gereken Sardala koyuna giden yol toprak olduğu için yağmurlu havalarda yol çamur oluyor ve araçlar saplanıyor.
 • Genel olarak yolu iyi değil.
 • Su genel olarak çok soğuk.
 • Deniz zemini ve plaj bölümü kayalık. Deniz ayakkabısı götürmenizde fayda var.
 • Bölge rüzgarlı olduğu için çadırları iyi sabitlemek gerekiyor.
 • Bazı günübirlikçilerin ve kampçıların bölgede çöp bırakmaya başlaması kötü kokuya ve yabani hayvanların bölgeye gelmesine sebep olmaktadır.
 • Sizden yer parası isteyen kişilere para vermeyin.
 • Araç park yeri sınırlı sayıda hafta sonları park yeri bulamayabilirsiniz.
 • Çocukları için uygun bir yer olduğu söylenemez çok fazla kayalık, taşlık alan ve patika mevcut.

Sardala Koyu Yol Tarifi


2022 Fiyatları

2022 Yılı Milli Park Giriş Ücretleri
2022 Yılı Milli Park Konaklama Ücretleri


********
YORUM , GÖRÜŞ VE SORULARINIZA EN KISA SÜREDE CEVAP VERİLMEKTEDİR.
********

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.