Paracord Nasıl Yapılır Resimli Anlatım


Bu yazımda yan serbest bırakma tokalı bir paracord bileklik nasıl hazırlanacağı göstereceğim. Bu, aksesuar olarak takılabilir ve zincirin aksine, kendinize her zaman birkaç ayakkabı ipi veya ip saklamanıza yarar. Daha büyük bir ölçekte yapıldığında, bu aynı zamanda bir köpek veya kedi tasması olarak da kullanılabilir. Paracordun güvenilir bir online kaynağı Amazon.com’dur. Ordu yeşili ile gökkuşağına kadar değişen renkte çok çeşitli kordon bulunuyor.

Amazon ip siparişi vermek için tıklayın

Amazon toka siparişi vermek için tıklayın


Buralardan alacağınız farklı renklerde ve şekillerde ekipmanlar ile kendinize özgü Paracord yapabilirsiniz.

1. Adım: Malzemeler

Parakorda veya eşdeğer 1/8 “çaplı kordon, şerit ölçüsü veya cetvel, makas, yan serbest bırakma tokası ve çakmak gerekir. Kullanılan kordon miktarı değişebilir, ancak bu örnek için Başlamak için 10 metre Paracord kullanacağız Bileklik için kullanılan gerçek kord bezi miktarı, her 1 inç düğümlü bileklik uzunluğu için yaklaşık 1 ayak kordon. Yani Bileğiniz 8 cm ise yaklaşık 8 metre kordon kullanırsınız .


2. Adım: Bilek Ölçme

Parakoyu bilek etrafına sarın ve kablosunun nerede buluştuğunu not edin. Bu noktayı cetvelinizin veya şerit ölçünüzün yanında tutun ve bu sizin bilek boyutunuzdur.


3. Adım: Kablo Merkezini Bulma

Kablonun uçlarını bir arada tutun ve halkanın merkezini bulun. Kablonun merkezini alın ve tokanın bir ucundan (tokanın iki yakasından itibaren) çekin. Şimdi, kordon uçlarını sıkıştırıp toka bağlanana kadar ilmek boyunca çekin.

4.Adım : Bilezik Uzunluğunu Bulma

Kelepçeyi ayırın ve kordonun serbest uçlarını tokanın diğer parçasından çekerek takılı parçaya doğru kaydırın. Bilekiniz için bilezik boyutu için iki toka ucu arasındaki mesafeyi ölçeceksiniz. Ölçülen bilek uzunluğunuza yaklaşık 1 cm ekleyin, bu, bittiğinde bileziğin rahat bir şekilde oturmasını sağlayacaktır. Tokanın dişi kısmının ucundan tokanın erkek ucunun düz kısmına kadar ölçüyorsunuz (saplamalı kısım, ölçüme sayılmıyorlar çünkü tokanın dişi kısmının içine oturuyorlar) Bilezik kapatıldığında)

5. Adım: Düğümleri Yapmaya Başlayın

Bileklik için kullanılan düğümün, kobra dikiş, Solomon çubuğu ve Portekiz günah işlemeciliği gibi birkaç farklı adı vardır. Kabloyu sol tarafa alın ve toka uçları arasında uzanan merkez iplerinin altına yerleştirin. Şimdi, soldaki kordonun altındaki sağ taraftaki ipi, merkez ipleri üzerinden ve sol kordonun halkasından geçirin. Yeni oluşturduğunuz yarım düğümün toka yanında olacağı şekilde kordonları sıkın. Şimdi sağ yan kordonu merkez iplerinin altına alın. Sol taraf kordonu, sağ kordonun altına, orta kordonların üzerinden ve sağ kordonun içinden geçer. Kordonları sıkın (düğümün direncine gelene kadar sıkmayın) ve şimdi tamamlanmış bir düğüm var. Siz bunu giderken sol ve sağ taraflarını değiştirerek yapmaya devam edeceksiniz. Alternatif değilseniz, hızlı bir şekilde düğümlerin bükülmesini görürsünüz, son düğümün geri alınması ve düzeltilmesi için değiştirilmesi yeterlidir.

6. Adım: Düğümlemeye Devam Edin

Toka uçları arasındaki boşluğu doldurana kadar düğümleri birbirine bağlamaya devam edin. Düğümler bir ucundan diğerine aynı olmalıdır. Onları aynı boyutta tutmak için her düğümü aynı gerginlik ile bağlayın.

7.Adım: Aşırı Kabloyu Trimleyin ve Uçları Çözün

 

Bağladığınız son düğümün yakınında ekstra kabloyu kesmek için artık makasınızı kullanabilirsiniz. Her seferinde bir tane kırpıyorum ve kesilen ucu çabucak eritmek için çakmağı kullanıyorum. Erimiş kordonun biraz soğuması için bir dakika bekleyin ve sonra eritilen ucu çevresindeki kordona bastırmak için baş parmağımı kullanın, böylece tutturulduğunda sertleşir. Bu adımda dikkatli olmalısın. Erimiş halat çok sıcaktır ve yanması mümkündür, bu nedenle eğer isterseniz eritme basamağı için havya veya ahşap yanma aleti de deneyebilirsiniz. Ya da bitirmek için kordonun erimiş ucunu düzleştirmek için tereyağı bıçağı, çakmağınızın yan kısmı veya bir aletin tırtıklı bölümünü kullanın. Uçları eritmenin bir alternatifi, son çift düğümün altında uçları sıkıştırmak / çekmektir (bıçak ağzında bunu yapmak için hemostat kullandım), daha sonra bitirmek üzere düzeltin. Bu işe yarıyor ve bileziklerin bilezik ucunda hafif bir şişkinlik eklediğinden, neredeyse hiç fark edilmiyor.

8. Adım: Bitirdiniz

2022 Fiyatları

2022 Yılı Milli Park Giriş Ücretleri
2022 Yılı Milli Park Konaklama Ücretleri


********
YORUM , GÖRÜŞ VE SORULARINIZA EN KISA SÜREDE CEVAP VERİLMEKTEDİR.
********

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.