Nallıhan Kuş Cenneti Ankara


Ankara Nallıhan Kuş Cenneti, Ankara renkli dağ, Ankara gökkuşağı dağı, Ankara kuş gözlemi

Genel Bilgi


İç Anadolu’nun bozkır rengine karşı şaşırtıcı seviyede rengarenk bir coğrafi yapıya sahip olan Nallıhan Kuş Cenneti, İç Anadolu’da göçmen kuşların her sene uğradığı doğa harikası bir yer.


Ankara ilimize bağlı Nallıhan ilçesinin Davutoğlu Köyüne bağlı Davutoğlu Milli Parkı içerisinde bulunmaktadır. Sarıyar Barajının kuzey komşusu olan Milli Parkta avlanmak yasak. 

Dağın renkli olmasının sebebi; dağın farklı minerallere sahip toprak katmanlarından oluşuyor olmasından kaynaklanıyor.

Sahanın Konumu ve Özellikleri


1959 yılında hizmete giren Sarıyar Barajı, Sakarya Nehri, Kirmi ve Aladağ çaylarının bulunduğu yerde kurulmuş olup, en derin yeri 79 metredir. Nallıhan Kuş Cenneti, Sarıyar Barajı’nın Kuzeyinde yer almakta ve Aladağ Çayı’nın Sarıyar Barajı ile birleştiği, marnlı tepeler arasında bir çöküntüde oluşmuş bir sulak alandır. Söz konusu sulak alanın 451 ha’ı 1994 yılında Yaban Hayatı Geliştirme Sahası olarak tefrik edilmiştir.


Nallıah Kuş Cenneti, balıkçıl türlerine üreme ve beslenme habitatı sunması açısından önem arzetmektedir. Özellikle ülkemiz kırmızı listesinde “tehlike altına girmeye yakın” statüsünde gösterilen küçük akbalıkçılın önemli bir populasyonu kuş cennetinde üretmekte ve beslenmektedir.

Kuş Cennetinin küçük bir alanda barındırdığı kuş zenginliğinin, özellikle yöre insanı ve çocuklara tanıtılmasının koruma bilincine katkı sağlaması amacıyla tanıtım ve bilgilendirme amacıyla ziyaretçi merkezi kurulmuş ve hizmete açılmıştır. Ayrıca Kuş gözlem kulübeleri de sahanın uygun noktalarına yerleştirilmiştir.

Yapılacak Etkinlikler ve Tavsiyeler


Ulaşımı çok kolay, Nallıhan yolunun hemen kenarında. Burada izin ile çadır kurabilirsiniz. Oldukça sessiz ve huzurlu bir yer. Kuş sesleri eşliğinde açılır sandalye masanızı kurup atmosferin tadını çıkarabilirsiniz.

Güzel fotoğraflar çekebilir ve kuş gözlemi yapabilirsiniz. Özellikle çocuklarınız için güzel bir etkinlik olacaktır. Onlara doğayı sevdirmek için güzel bir fırsat olacaktır.

Nallıhan Kuş Cenneti Yol Tarifi
********
YORUM , GÖRÜŞ VE SORULARINIZA EN KISA SÜREDE CEVAP VERİLMEKTEDİR.
********

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.