Milano ‘ya gittim ve gezdim bilgiler | İtalya


Milano

Duomo Di Milano

Milano’ya vardım


Milano, modernliğin ve tarihin harmanlandığı şehir, modanın kalbi, İtalya’nın en lüks şehri. Ne demişler lüküs hayat lüküs hayat bak keyfine yan gel de yat. Ta bi ki biz gidip yan gelip yattık mı? Tabi ki hayır. Tüm sokakları arşınladık. Şehiriçi hat kullanmadık az gittik uz gittik dere tepe düz gittik. Ayaklarımıza kara sular indi. Ama değdi mi? Hem de sonuna kadar. Hele de şehrin ortasında duran kocaman muhteşem katedrali görünce unuttum bütün yorgunluğumu oturdum karşısına ve izledim akşama kadar.


Güneş her yer değiştirdiğinde binanın üzerindeki rengarenk değişimleri izledim. Üzerinde kaç tane heykel var saymaya çalıştım. Her seferinde karıştırıp baştan başladım. Sonra bi öğrendim ki 2000’in üzerinde heykel varmış saymamın imkanı yok. 😂Meydanda müzik yapanlara kulağımı verdim her ara sokakta İtalya’yı daha çok hissettim. Şimdi “Milano’da bişey yok yaaee gitmeyin” diyenlere inanmayın beni dinleyin. Anlatıyorum.

Milano

Tavsiyemdir


Gidince ilk görmeniz gereken yer Duomo Katedrali. Bu katedral gotik mimari tarzın başyapıtı. Yapımına 1386 yılında başlanmış ve 500 yıl sürmüş. Bu yüzden rekoru elinde tutuyor. Yapımı en uzun süren katedral burası. Ayrıca Avrupa’nın 4. büyük katedrali olma özelliğini taşıyor. Tam 120 metre yüksekliğinde, 135 tane kuleye sahip. Üzerindeki heykeller kutsal kitaplardaki olayları tasvir ediyor.


Ayrıca en tepede som altından bir heykel var. Defalarca helikopterle çalınmaya çalıştığı söyleniyor. Her seferinde başarısız olunmuş ve heykel oracıkta duruyor hala. Efsaneye göre Duomo katedralinin inşaatı bitince bu katedral tüm dünyanın malı olacaktır. Aslında 1905 yılında inşaat bitmiş fakat tepede hala inşa ediliyormuş gibi bir görüntü var. Ama bu sadece inşaat hala bitmedi süsü. Sebebiyse İtalya’nın katedrali sahiplenmesi.

İçeriye girmek istiyorsanız dizlerinizin ve kollarınızın tamamen kapalı olmasına özen gösterin. Giderken yanınıza bi şal alabilirsiniz yoksa oradaki seyyar satıcılardan aldığınızda gereksiz yere para dökmüş olacaksınız.

Milano

Sforzesco Şatosu

Daha sonra görmeniz gereken yer Zforzesco Şatosu. Dikdörtgen şeklinde ve tuğlalardan yapılmış.

Milano

Şatonun içinde arkeoloji müzesi, müzik aletleri müzesi, uygulamalı sanat koleksiyonu, mobilya koleksiyonu, sanat galerisi bulunuyor.

Milano

Kaleye giriş ücretsiz fakat müzeler ücretli isterseniz kombine bilet alıp hepsine girebilirsiniz.

Milano

Galleria Vittorio Emanuele II


Burası Duomo Katedralinin yanında bulunan dünyanın en eski alışveriş merkezlerinden birisi. 19. yy’da tasarlanıp inşa ettirilmiş. Bu avm İtalya’nın ilk kralının adını taşıyor. Galeria Vittorio Emanuele’nin binası haç şeklinde ve içerisinin merkezi sekizgen şeklinde tasarlanmış. Sekizgen bölümde yerdeki mozaikler Asya, Afrika, Avrupa ve Amerika kıtasını sembolize ediyor.

Bunların dışında tüm dünyaca ünlü olan opera evi La Scala, Leonardo Da Vinci’nin Son Yemek isimli eserini duvarına çizmiş olduğu küçük kilise Santa Maria Delle Grazie görülecek yerler atasında.

Şimdi gelelim eğlence önerilerine


Akşam olduğunda Duomo meydanındaki heykelin önüne oturup sokak müziği yapanları dinlemenizi öneriyorum. Gerçekten harikalar. Fakat yanınıza sinek ilacı almayı unutmayın çünkü İtalya katil sinekler ülkesi 😂

  • Milano

    Colonne Meydanı

    Bunun dışında Colonne isimli bir meydanda oturup son derece ucuz olarak alabileceğiniz biranızı yudumlayabilirsiniz. Ve orada bir çok arkadaşlıklar kurabilirsiniz. Çünkü Milano’da yaşayan gençlerin akşamları uğrak mekanlarından birisi de Colonne. Her ne kadar taş betonların üzerine oturmuş olsak da biz çok eğlenmiştik 😊 orada tanıştığımız 3 farklı Türk arkadaş grubuyla birlikte müzik yaptık. Güzel insanlar tanıdık. Bu yüzden benim için harika bir gündü. Neden sadece benim için Harika olsun ki? Haydi bakalım siz de yola çıkın ki siz de hayatınıza güzel hikayeler, umutlar, heyecanlar katın… 😇

İyi eğlenceler… 😉

Maceralarımı instagram hesabımdan takip edebilirsiniz. 😇 Siz de benimle yollara düşebilirsiniz☺️ Ayakizlerimi takip edin… Yazar

www.instagram.com/gezgininayakizi

2022 Fiyatları

2022 Yılı Milli Park Giriş Ücretleri
2022 Yılı Milli Park Konaklama Ücretleri


********
YORUM , GÖRÜŞ VE SORULARINIZA EN KISA SÜREDE CEVAP VERİLMEKTEDİR.
********

1 yorum

  1. Verdiğiniz bütün tavsiyeleri aklımda tutacağım ve en kısa zamanda bir ziyaret yapmayı düşünüyorum.Çok teşekür ederim…

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.