Lycian Way-Likya Yolu | Mobil Uygulama


Trekking, doğa sporlarının en hafif kollarından birisidir. Gün geçtikçe de bu spora ilgi ve alakada artmaktadır. Hemen hemen bütün illerimizde oluşturulan yürüyüş grupları ve gün yüzüne çıkan parkurlar sayesinde de bu doğa sporu ülkemizde gelişmektedir.

Ülkemiz de bu doğa sporunu en keyifli şekilde yapacağınızı düşündüğüm bölge ise bir ucu Fethiye’ de bir ucu Antalya’ da bulunan Likya Yolu olarak adlandırılan yürüyüş yoludur ve bazı kaynaklara göre dünyanın en iyi 10 uzun mesafe yürüyüş rotasından biri olarak gösterilir.


 

Fethiye’den başlayarak Antalya’ya kadar uzanan ve tarihte Likya olarak adlandırılan Teke yarımadasındaki patikalardan bir kısmının işaretlenip haritalanması ile oluşturulmuş çok keyifli bir yürüyüş rotasıdır. 1992 yılında çalışmalarına başlanılan Likya yolu 1999 yılında Kate Clow tarafından hizmete açılmıştır.

Parkur üzerinde yer alan Gelidonya Feneri manzarası 2007 yılında Türkiye’nin en güzel manzarası seçilmiştir.


Parkur üzerinde köyler, doğal alanlar, tarihi yerler ve bir çok konaklama alanları mevcuttur, işte tam da burada Lycian Way uygulaması devreye giriyor. Sadece apple cihazların kullanılabileceği bir uygulama olan Lycian Way bu rotada yürüyüş yapacaklar için işe yarayacak bir program.

Öncelikle uygulamayı kullanmak için kayıt olmanız gerekiyor.Program ücretsiz bir şekilde sunulmaktadır, daha sonrasında E-posta ve şifreniz ile giriş yapabilirsiniz.

Uygulamanın kullanımı oldukça basit ve sade bir arayüze sahip, herhangi bir kafa karıştırıcı bir şey yok.”Harita” kısmından Likya yolunun tüm bölümlerini görebilirsiniz.

“Yerler” yazan kısımdan yol üzerindeki tüm köy, doğal alan, tarihi yerler ve konaklama yerlerine ulaşabilirsiniz.

Bu programın en güzel yanı ise harita da işaretlenmiş yerler hakkında bilgi vermesidir. Örneğin yürüyüş sırasında parkur üzerinde su kaynağı olup olmadığını veya konaklama imkanı olup olmadığını da bu uygulama ile kolayca öğrenebiliyorsunuz.

 

Uygulamayı İnternet bağlantısı olmadan da kullanabilirsiniz zaten bu uygulama olmasa da parkurun tamamı işaretlenmiş olup sponsor kuruluşlar ve gönüllüler tarafından bakımı yapılmaktadır.

Siz yine tedbiri elden bırakmamak adına bu yolda yürüyüş yapacaksınız bu programı kullanın derim, insanlık hali bazen yol üzerindeki işaretleri göremeyebilirsiniz.

2022 Fiyatları

2022 Yılı Milli Park Giriş Ücretleri
2022 Yılı Milli Park Konaklama Ücretleri


********
YORUM , GÖRÜŞ VE SORULARINIZA EN KISA SÜREDE CEVAP VERİLMEKTEDİR.
********

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.