Karagöl | izmir Kamp


izmir karagöl nerede nasıl giderim tavsiye bilgi ve öneriler yol tarifi

Genel Bilgi


İzmir il merkezine çok yakın bir konumda olan Karagöl (Tantalos), yemyeşil orman dokusu içinde mavi mavi ışıldayan küçük bir göl. Tertemiz havası ile dikkat çeken bu alan, doğa severlerin tercih ettiği hafta sonu kaçamak adreslerinden biri. Karşıyaka ilçesi Bostanlı semtinden ayrılan 12 km bir yolla ulaşılan göl, Yamanlar Dağı’nda bulunuyor. Bir kısım toprak yol olan güzergah, Yamanlar Köyü içerisinden geçiyor.


Yaz aylarında sahil kesimi ve şehir merkezi sıcaktan kavrulurken ağaçların gölgelendirdiği göl, serin bir ortam sunuyor konuklarına. Aynı zamanda mesire olarak kullanılan tabiat parkında bir işletme bulunuyor. Kamp müdavinmleri, küçük bir ücret karşılığında göl kıyındaki çadır alanlarını kullanabiliyorsunuz. Alışveriş olanakları sınırlı olduğundan tüketeceğiniz yiyecek içecekleri yanınızdan getirmenizi öneririz.

Efsaneler Hakkında


Karagöl’le ilgili iki efsane mevcut. İlki tanrılarla ihtilafa düştüğü için yer altında ülkesinde ebedi açlık ve susuzluğa mahkum edilen Tantalos’la ilintili. Smyrna’dan (izmir) Magnesia (manisa) doğru uzanan Spilios Dağı’nda hüküm süren Phryg Kralı Tantalos, olimpiyat oyunlarını kuran Pelos ile günümüzde ağlayan kaya olarak bilinen Niobe’nin babalarıdır. Tanrılardan sonsuz hayat iksirini çaldığı için çenesine kadar su dolu bir yere kapatılır ve asla su içmeme ile cezalandırılır. Su içmeye her kalkıştığında su çekilir ve sadece üzerine bastığı zemin kalır.

Ayrıca başının üzerinde bin bir çeşit meyve asılıdır, ancak her uzandığında rüzgar dalları ondan kaçırarak uzaklaştırır. Bu mitolojide ” Tantalos İşkencesi” olarak anılır. Diğeri ise Karagöl’de yaşayan  ve sevgilisine kavuşmak için özveride bulunan ancak kavuşamadığı için altınlarını göle atan bir çoban hikayesidir.


Giriş ücretleri – Fiyatları


Giriş Ücretleri: Karagöle giriş ücretleri araç ile 16 TL yaya olarak 4 TL dir.

Ziyaret Saatleri: İzmir Karagöl’e ziyaret saatleri konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur istediğiniz zaman gidebilirsiniz.

Konaklama ücretleri: Çadırlarda konaklamanız mümkündür onunda ücreti 3 Tl dir. Otel veya pansiyon gibi konaklama imkanları yoktur.

Nasıl Giderim , Yol Tarifi:

 

2022 Fiyatları

2022 Yılı Milli Park Giriş Ücretleri
2022 Yılı Milli Park Konaklama Ücretleri


********
YORUM , GÖRÜŞ VE SORULARINIZA EN KISA SÜREDE CEVAP VERİLMEKTEDİR.
********

    • Suat on Ekim 8, 2018 at 10:05 pm
    • Cevapla

    Karagöl tabiat olarak çok güzel olsa da özellikle hafta sonları günü birlikçilerin akınına uğrayan bir yer. Bu yüzden kamp yapmayı seven ve sakinlik arayanlar için hafta sonları kabus olabiliyor. Hafta içi giderseniz oldukça keyifli ve kaliteli zaman geçireceğinizi garanti ederim.

    1. Kesinlikle size katılıyorum Suat bey, hafta içi daha huzurlu ve keyifli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.