Kapıkaya Antik Kenti – Isparta


Kapıkaya antik kenti (Kapıkaya harabesi) Isparta iline bağlı Güneyce ve Çukurca köyleri arasında Güneyce Köyüne 5 km. uzaklıktadır. Kentin adı ve kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Bizde merak edip bu bilinmezliğe göz atmak istedik. Antik kente dağ yolundan gidiliyor. Yolların iyi olduğu söylenemez… Aracınızı antik kentin 2 km aşağısına bırakıyorsunuz. Biz aracımızı bıraktık ve yürümeye başladık . Yürümeye başlayınca sizi dik yamaçları olan büyük bir dağ karşılıyor. Biraz daha ilerlediğimizde bizi bir doğal kaynak olan çeşme karşıladı. Çeşmenin olduğu yer kamp alanıymış.

 


Ayrıca kamp alanın hemen yanında bulunan yamaçta tırmanış denemeleri yapılıyor. Orada dinlenip buz gibi suyumuzu içtik. Kayaların arasından küçük bir kaç dönemeç yaptıktan sonra bizi Kapıkaya antik kenti Antalya manzarası ile  karşılıyor. Antik kentin cephesi güney yönünde, kuzey yönünde ise büyük bir dağ bulunuyor.  Yerleşim yeri oldukça güzel. Bizde merakımızı gidermek için antik kentin yıkıntıları arasında gezip bir kaç inceleme yaptık.

 • Kapı Kaya Antik Kenti
  Kapı Kaya Antik Kenti
 • Kapı Kaya Antik Kenti
  Kapı Kaya Antik Kenti
 • Kapı Kaya Antik Kenti
  Kapı Kaya Antik Kenti
 • Kapı Kaya Antik Kenti
  Kapı Kaya Antik Kenti

 

Bir kaç tane lahit , kaya duvarlara işlenmiş “Buda” kabartmaları gördük. Çoğu yerin defineciler tarafından bozulduğunu gördük. Bunu engellemek için bir köy korucusu bölgenin güvenliğini sağlıyor. Fakat yapının çok uzun zaman önce yapıldığını düşünürsek  , o kadar büyük kayaların nasıl yontulduğunu üst üste nasıl konulduğunu anlamak çok güç.


Fakat orada yaşayan insanların oldukça sosyal bir hayatları olduğu  tiyatro alanını andıran yapılardan , evlerin birbirine olan yakınlığından anlaşılıyor. O kadar yamaç olmasına rağmen kentin bulunduğu yerin dümdüz olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Kentin girişinin sağ üst tarafında bulunan yamaçta girişi yaklaşık 40 metre  genişliğinde , 30 metre yüksekliğe sahip bir mağara bulunmaktadır. Mağaraya uğramadan edemedik.

Biraz iniş ve tırmanıştan sonra mağaraya ulaştık. İçerisi ve girişi gerçekten çok büyük. Biz gittiğimizde içeride keçiler bulunuyordu  Yani anlayacağınız ahır olarak tasarlanmış… İşin kötü yanı oradaki doğal yaşamı keçiler ağaçları yiyerek mahvedebilir. Umarım bunun önüne geçilebilir. Mağaranın sonunda dar bir tünel var fakat kapatılmış ne amaçla yapıldığını bilmiyorum. Tırmanış için mükemmel bir yer manzarası ve doğası bizce güzeldi.

 Dikkat Edilmesi Gerekenler : 

 1. Outdoor dağcı ayakkabısı giyiniz , düz taban ile düşme ihtimaliniz yüksek.
 2. Alanda kazı yapmanız kesinlikle yasaktır.

 

2022 Fiyatları

2022 Yılı Milli Park Giriş Ücretleri
2022 Yılı Milli Park Konaklama Ücretleri


********
YORUM , GÖRÜŞ VE SORULARINIZA EN KISA SÜREDE CEVAP VERİLMEKTEDİR.
********

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.