Kamp Ateşi Yakarken Nelere Dikkat Etmeliyiz


Öncelikle ateşi hangi amaçla yaktığımız önemli . Isınmak için mi yoksa yemek pişirmek için mi ?

Isınmak için yakılacak ateşin etrafını olabildiğince büyük taşlar ile çevrelemeniz gerekiyor. Sebebi ateşin oluşturuğu sıcaklık taşları da ısıtacaktır. Isınan taş parçaları geç soğur. Bu nedenle ısıyı hapseder ve çevresine ısı yayar. Ayrıca fazla ve sık şekilde dizilen taşlar rüzgarı engeller ve odunun yanma ömrünü uzatır.

Yemek için yakacağımız ateş için dar bir çember yapmalıyız. Ateşin etrafını küçük taşlar ile çembere almalıyız ki közler çevreye yayılmasın. Yemek için dizeceğimiz taşların aralarının boşluk olması lazım ki rüzgar ve oksijenle daha çok tepkimeye girerek ısının yüksek kalmasını ve yemeğimizin pişmesini sağlamalıyız. Havayla temasını keserseniz üzerine koyacağımız çaydanlık veya tava ateşin sönmesine sebep olacaktır.

Kamp ateşi yakmak için gerekli olan malzemeleri sıralamakta fayda var.
  1. Yakmak için kullanacağımız maddeler
  2. Yakıcı olarak kullanacağımız maddeler
  3. Söndürmek İçin kullanacağımız maddeler

1.  Yakmak için kullanacağımız maddelerde öncelikle akla gelen odundur. Fakat ilk tutuşturma esnasında kuru ot , kıymık ve ince odunsu malzemeleri kullanıyoruz. İlk ateşi başlattığımız esnada bu küçük odunsu maddelerin üzerine biraz daha büyük maddeleri hafif dik konumda yerleştirerek ateşimizi büyütmüş oluruz.

Dikkat: Doğal ortamda kesinlikle yaş ağaçları kesmeyin. Ağaçların kurumuş kırılmış kuru dallarını kullanın. Hem çevreyi korumak için hemde yakacağımız ateşin performansı için önemli.

2. Yakıcı maddelerin en bilineni tabi ki de çakmak. Yalnız çakmak sizi yarı yolda bırakabilir. Güven veren bir araç değildir. Nemden sudan ıslanır veya gazı biter çalışmaz duruma gelir. Bizim kullanadığımız ateş başlatıcı ve en güvenilir olanı Magnezyum Çubuğudur.


Magnezyum Çubuğu

Magnezyum çubuğu aynı çakmağı çaktığımız da ortaya çıkan kıvılcımlar gibi kıvılcım çıkarır.

Magnezyum Çubuğu Nasıl Kullanılır:

Öncelikle yukarıda belirtiğim gibi ince odunsu ot kıymık gibi maddeleri bulup yumak haline getirmemiz gerekiyor. Daha sonra çubuğumuzu bu yumağın içerisine doğru tutup bir metal yardımı ile hafif bastırarak yavaşça biler gibi sürtüp küçük magnezyum tozlarının yumağın içine düşmesini sağlamamız gerekiyor. Bir miktar magnezyum tozu çıktıktan sonra aynı bölgeye yani magnezyum tozlarının üzerine bu sefer sert bir şekilde bastırarak kıvılcım çıkarıyoruz. Çıkan kıvılcımlar daha önceden sürtüp toz halindeki magnezyum taneciklerine çarparak ısınıyor ve ot parçalarını yakıyor. Daha sonra önemli olan kısım burası, hafif bir şekilde yumağımızı bastırarak küçültüp daraltıyoruz ve altından sabit ve yavaş hız ile üfürüyoruz. Körüklenen otlar alev alacaktır. Daha sonra elevin üzerine kıymıkları ve daha sonrada odun parçalarını atarak ateşi güçlendiriyoruz.

3. Ateşimizi yaktık işimiz bitti söndürmemiz gerekiyor. Küçük Çaplı ateşleri su ile söndürebilirsiniz. Fakat büyük çaplı ateşleri her zaman su ile söndüremezsiniz. Bunun için toprak kullanmamız gerekiyor. Toprak közün ve alevlerin üstünü kapatarak oksijen ile tepkimeye girmesini engeller ve söner.

2022 Fiyatları

2022 Yılı Milli Park Giriş Ücretleri
2022 Yılı Milli Park Konaklama Ücretleri


********
YORUM , GÖRÜŞ VE SORULARINIZA EN KISA SÜREDE CEVAP VERİLMEKTEDİR.
********

1 yorum

    • Emre on Mayıs 22, 2018 at 11:14 am
    • Cevapla

    Gerçekten başarılı yazı olmuş. Okurken herşey gözümde canlandı 🙂

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.