Kamp Alanında Hayvanlardan Korunma


Her insan doğadaki hayvanlara karşı sempati beslemiyor. Birde gece olunca korkuya sebep olabilir. Çadırın içinde uyurken etraftan ses gelmesi hayvanların çadıra dokunması profesyonel olmayan bireyler için sorun olabilir.

Çadırıma Hayvanlar Neden Geliyor ?

Öncelikle sizlere hayvanların çadıra neden geldiğini anlatayım. Gün içerisinde yapıp yediğiniz yemekleri zaten hayvanlar kokusunu alıyor. Bu kokular kıyafetlerinize sinmiş olabilir.Ayrıca çöplerinizi yakmadığınız sürece çöp kokusuna da gelirler. Geceleri kedigiller avlanmaya çıkar , sabah gün doğumunda da köpekler. Kurtlar ,ayılar ve domuzlar sabah akşam yemek ararlar. Yani anlayacağınız üzere kokuya geliyorlar. Ateşin olduğu yerlere çok yaklaşmazlar. Uyumadan önce ateş yakabilirsiniz. Hayvanlar meraklı olduğu için sizi tanımak için de çadırınıza gelebilir. Size saldırma olasılıkları çok düşüktür. Siz yinede doğada kamp yapacağınız zaman jandarmaya kamp yapacağınız bölgeyi bildirin.

Ayrıca hayvanların patikalarına yakın olmayan yerlere ve su içmek için geldikleri bölgelerden uzak yerlere çadırınızı kurabilirsiniz.

 

Çadırıma Hayvan Yaklaşmasın Diyorsanız  :


Çadırınızın etrafına 10 metre çapında olacak bir çember oluşturup küçük kazıklar çakın. Kazıklara misina geçirip bir birine bağlayın yerden 20 cm yukarıda olması lazım. Misinaya farklı farklı yerlerine olta zillerinden 5-6 tane takın. Bir canlı size yaklaştığında misinaya çarpıp ziller çalacaktır. Yanınızda havalı korna ve işaret fişeği bulundurmalısınız. Sesi duyduğunuzda havalı kornaya biraz bastığınızda hayvanlar korkup kaçacaktır.

 

Hayvanlarla Muhatap Olmak İstemiyorum Diyorsanız:

Bu önereceğim sistem Türkiye de pek tercih edilmiyor. Yapan kişi sayısı çok az. Sistem hamak sistemiyle aynı. Aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi ağaçlara bağlanarak zeminin üzerinde hayvanlarla alakanız kesiliyor. Küçük bir merdiven yardımıyla çadırınıza çıkıp rahat rahat uyuyabilirsiniz. Bunu normal zemin çadırlarıyla denemeyin …

2022 Fiyatları

2022 Yılı Milli Park Giriş Ücretleri
2022 Yılı Milli Park Konaklama Ücretleri
2022 Yılı İndirimli Ücretler


********
YORUM , GÖRÜŞ VE SORULARINIZA EN KISA SÜREDE CEVAP VERİLMEKTEDİR.
********

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://kampgunlugu.com/kamp-alaninda-hayvanlardan-korunma/

1 yorum

    • safiye on Haziran 2, 2018 at 5:27 pm
    • Cevapla

    Okurken heycanlandım :)))

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.