HES inşaatı kutsal kaynağı mahvetti


Antalya Manavgat’ta, köylülerin yüzülmesine bile izin vermediği karstik su kaynağı Boğazkavak deresinin berrak suları günlerdir çamur akıyoR

Değirmenözü köylülerinin ‘Marıngözü -Pınarın gözü’ adını verdiği su kaynağının çamurlu akmasını, kaynağın hemen yukarısında inşa edilen HES projesinin iletim tünelindeki su kaçaklarına bağlayan köylüler, bununla ilgili inceleme yapılmasını talep ediyor. Köylülerin iddiasına göre iletim tünelinde ortaya çıkan ve beton enjekte edilerek kapatılmaya çalışılan çatlaklardan sızan sular ve doğal su kaynaklarına karışarak kirletiyor. Üç yıldır HES inşaatı yüzünden huzuru kaçan Değirmenözü köylüleri, içinde yüzülmesine bile izin vermedikleri turkuaz rengiyle ünlü kutsal sularını ve bu suda yaşayan avlanması yasak kırmızı benekli alabalıklarını yitirmenin şokunu yaşıyor.


Isparta ve Antalya sınırlarında inşa edilen Kasımlar Barajı ve HES projesinde bir süre önce elektrik üretimi denemelerine başlandı. Isparta Sütçüler’e bağlı Darıbükü köyü, barajın suları altında kaldı, çok sayıda köylü evini ve arazisini kaybetti. Ancak iki ilde toplam 6 köyü etkileyen baraj projesinin ikinci santralinin inşa edildiği Manavgat’ın Değirmenözü köyündeki doğal kaynak suyunu görenler şaşkın.

KÖYLÜLERİN NAZAR BONCUĞU GİBİ SUYU ÇAMUR AKMAYA BAŞLADI  

Isparta sınırında İnşa edilen Kasımlar Barajı ve HES projesinin uzantısı olan Değirmenözü köyündeki HES yükleme havuzunun suları, bölgedeki karstik arazide ve kayalıklarda açılan yaklaşık 15 kilometrelik iletim tüneli ve kanalıyla ulaşıyor. Değirmenözü köyünde bulunan ve köylülerin ‘Marıngözü-Pınarıngözü’ olarak adlandırdığı Boğazkavak Deresi, köyün hemen üstünde inşa edilen HES yükleme havuzuna su gelmesiyle birlikte çamur akmaya başladı. İlk kez Nisan ayında çamura bulanan Boğazkavak Deresi, ara ara durulsa da önceki gün yine çamura bulanmaya başladı. Bazı köylülerin arazilerinden ise su çıkmaya başladı.


KAYNAK SUYUNUN ÇAMURLU AKMASININ NEDENİ HES PROJESİ Mİ?

Boğazkavak Deresi’nin tarihinde ilk kez böyle çamurlu aktığını söyleyen köylüler, bu durumu köyün hemen üzerinde inşa edilen HES yükleme havuzuna su taşıyan iletim tünelindeki kaçaklara bağlıyor.

Alıntı : 

Yusuf Yavuz

Odatv.com

2022 Fiyatları

2022 Yılı Milli Park Giriş Ücretleri
2022 Yılı Milli Park Konaklama Ücretleri


********
YORUM , GÖRÜŞ VE SORULARINIZA EN KISA SÜREDE CEVAP VERİLMEKTEDİR.
********

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.