Hayvanlar ve Korunma – Yılanlar

Hayvanlar ve Korunma – Yılanlar:

Yılanlar pek çok farklı türe sahip hayvanlardır. Kimisi zehirli kimisi zehirsiz olabiliyor. Bizim için önemli olan ne onun canı yansın nede bizim. Yılanlar arası boşluklu taşlı bölgelerde , su kenarlarında , düzlükteki çalı altlarında , kurumuş yaprakların arasında ve ağaçlarda bulunabiliyor.

Peki yılanlar ne zaman ve neden bir insana saldırır?

Yılanlar normalde insanlarla beslenmediği için bizi av olarak görmezler. Sadece onlara çok yaklaştığımızda  veya üstlerine bastığımızda kendilerini savunmak için bize saldırırlar . Yılanların doğada kamuflajlı derileri olduğunu düşünürsek işimiz biraz zor gibi görünüyor. Ama aslında çaresi basit . Uzun outdoor bir bot ile bunu engelleyebiliriz. Tabii ki yinede bastığımız yerlere dikkat etmemiz lazım. Yılanların saldırdığı bölge ayak ile üst bacak arası oluyor.

Yılan Isırırsa Ne Yapmalıyız ?

Var sayalım ki şansızlık oldu sizi zehirli bir yılan ısırdı. Isırdığı yeri bir şekilde vakumlayarak zehir kana karışmadan çıkarmalısınız. Yanınızda biri var ise dişlerinde çürük veya hastalık yok ise emerek yutmadan zehiri tükürebilir. (Dişleri veya diş eti hastalıklı ise emen kişi zehirlenir.) Daha sonra turnike yaprak hemen hastahaneye gitmelisiniz. Ama şunu sakın unutmayın; Sizi ısıran yılana iyi bakın çünkü panzehiri için yılanı iyi tarif etmelisiniz..

 

Türkiye’de Bulunan Yılan Türleri:

 1. Kafkas/hopa engereği ( zehirsiz )
 2. Çoruh engereği ( zehirsiz )
 3. Kedi gözlü yılan ( Yarı zehirli )
 4. Vagner engereği ( zehirli )
 5. Çukurbaşlı yılan ( Yarı zehirli )
 6. AĞRI ENGEREĞİ ( zehirli )
 7. siyah engerek ( zehirli )
 8. koca engereği ( zehirli )
 9. Kör Yılan ( zehirli )
 10. Şeritli Engerek ( zehirli )
 11. Mısır Kobrası ( zehirli )
 12. Boynuzlu ( zehirli )
Okan Asil

Doğaya olan tutkum şehrin kalabalığından uzaklaşarak kamp ve geziler yapamam ile başladı. Doğal güzelliklerin korunması ile sürdürülebilirliğinin sağlanması ve farkındalık yaratabilmek için doğal alanlar hakkındaki tecrübelerimi sizler ile paylaşmaktayım.
Yazıyı Puanla:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 kişi, 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir