Hayvanlar ve Korunma – Haşereler


Genel Bilgi:

Günlük hayatımızın bir çok alanında zaten bizimle birlikte yaşıyorlar . Fakat şehirlerimizde yaşayan haşereler belediyeler ilaçlama yaptıkları için pek zararlı olmuyorlar. Doğadaki haşereler daha fazla mikrop barındırmaktadır. Örneğin sivri sinekler bizim evimizdeki gibi olmuyor. Daha saldırgan ve bir çok türde bulunuyor.

Kamp ve Gezi Yaparken Nasıl Korunuruz:

Yabani hayattaki haşereler diğer canlıların kanlarını emerek ve daha sonra sizin kanınızı emerek size mikrobu taşımış olur . Bit , pire , kene , tahta kurusu vb. canlılar ısıya duyarlı canlılardır. Gözleri termal kamera işlevi görmektedir. Bu haşerelerden kurtulmanın en kolay yolu hayvan pisliklerinden ve hayvanlardan uzak durmak. Duruma göre uzun kollu  ve kalın kıyafetler tercih edilmeli. Çünkü ince kıyafetlerin üzerinden iğnelerini geçirerek  ısırabilirler.

Ayrıca eczanelerden alabileceğiniz sinkov ( sinek kovar ) tarzı spreylerin de faydasını görürsünüz. Asıl önemli konu bence çadırın girişinin kapalı tutulmasıdır.

Bit Pire ve Tahta Kurusundan Nasıl Kurtuluruz:

Bitler size saldırmış ise bit ilaçlarını kullanabilirsiniz. Genellikle bitler saçlarda toplanırlar. Gerekli ilaçları alabilirsiniz. Çok rahatsız olursanız saçınızı kazıtabilirsiniz.

Pireler bitler gibi vücudumuzda sürekli bulunmazlar. Sıcak yerleri severler. Sizlerden kanı emip odada halıda saklanırlar. Pireleri öldürmenin tek yolu; yere beyaz bir çarşaf serin , çarşafın tam ortasında soyunun ve düşük ışıkta bekleyin. Pirelerin size doğru saldırdığını beyaz çarşaf üzerinde göreceksiniz. Hemen parmaklarınızla sert bastırarak öldürün.

Tahta kuruları bitler gibi ilaç kullanarak kurtulabileceğiniz haşerelerdir. Tahta kurusunun ısırığı hissedilir , hissedilir hissedilmez hemen öldürün.


Keneler genellikle kan emen ve mikrop taşıyan canlılardır. Keneleri ısırdığı yerden kafasıyla birlikte çıkarmak gerekir. Aksi taktirde mikrop kana karışacaktır ve ateşinizin çıkmasına sebep olacaktır. Sağlık hekimleri tarafından çıkarılmasını tavsiye ediyorum.

Zehirli Haşereler :

  1. Akrep
  2. Bazı karıncalar
  3. Çiyan
  4. Bazı Örümcekler

2022 Fiyatları

2022 Yılı Milli Park Giriş Ücretleri
2022 Yılı Milli Park Konaklama Ücretleri
2022 Yılı İndirimli Ücretler


********
YORUM , GÖRÜŞ VE SORULARINIZA EN KISA SÜREDE CEVAP VERİLMEKTEDİR.
********

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://kampgunlugu.com/hayvanlar-ve-korunma-hasereler/

1 yorum

    • Ali on Temmuz 25, 2019 at 12:21 am
    • Cevapla

    Harikasınız, gerçekten aradığım bütün herşeyi bu sitede kolayca bulabiliyorum. Böceklerden iğreniyorum ama doğayıda seviyorum işime yarayacak. teşekrler

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.