Hayvanlar ve Korunma – Domuz


Genel Bilgi:

Yaban domuzunun çok kalın bir derisi vardır. Derinin altı 3-6 cm. kalınlığında bir yağ tabakasıyla kaplı olduğundan hayvan soğuktan fazla zarar görmez. Ayrıca, sert tüyleri derisinin çalılardan zedelenmesinin önüne geçer. Gözleri derinde olduğundan onlara da bir şey olmaz. Domuzun koku olma ve işitme duyuları çok gelişmiş olmasına karşılık gözleri pek iyi görmez. Yalnız, bulunduğu yere iyice uyduğundan avcıların gözlerinden kolayca kurtulur.

Ne yerler:

Erkek yaban domuzlarının köpek dişleri çok gelişmiştir. Hayvan bunu bir koruma silahı olarak kullanır. Öteki dişleri ot yiyen hayvanlarınki gibidir. Mantar, kök, kozalak, filiz, böcek, kurt, salyangoz, fare yaban domuzunun başlıca besin kaynaklarıdır. Rastlarsa leşleri bile yer. Burnunu iki yere uzatıp, kendine yiyecek arar. Bir çoğu tarlalara girerek büyük zararlara yol açarlar. Patates, turp gibi bahçe bitkilerinin köklerini söker, ekinlerini devirirler.

Hangi Domuz Zararlıdır :

Yaban Domuzu Diş’i

Yaban domuzları, mevsimine göre, sürüler halinde yada çift çift yaşarlar. Kasım ayında çiftleşme mevsiminde, erkekler arasında şiddetli kavgalar olur. Kavgayı kazanan dişiyi alır. Tek kalan erkek domuz müthiş öfkelidir. Önüne her çıkan şeye saldırır. Dişileri bir seferinde 10-14 kadar yavru verirler. Anne yaban domuzu yavrularını düşmanlarına karşı cesaretle korur. Yaban domuzu avcıların çok rağbet ettiği av hayvanlarındandır. Etinden jambon, sucuk vs. yapılır.

Kamp Alanında:

Yaban domuzları kamp alanlarına gelebilir , hatta sizler ile kampta yapabilir. Yaban domuzları ile uğraşmadığınız sürece tehlikeli hayvanlar değillerdir . Fakat sinirlerini bozarsanız 15 cm uzunluğunda dişlerini size saplamak için hiç çekinmezler. Bu diş darbesi bacağınızda büyük bir yara açar hatta atar damarınıza gelir ise hayatınızı kaybedebilirsiniz. Yaban domuzları tek dolaşmazlar. Minimum 4 ‘lü gurupları vardır. Eğer yaban domuzu grubu koşarak ilerliyorsa yollarından çekilin ezilmek istemezsiniz.

Aksi taktirde domuzlar saldırgan hayvanlar değildir. Aç kaldıkları zaman kamp alanlarına yiyecek ve çöp kokusuna gelirler.


2022 Fiyatları

2022 Yılı Milli Park Giriş Ücretleri
2022 Yılı Milli Park Konaklama Ücretleri
2022 Yılı İndirimli Ücretler


********
YORUM , GÖRÜŞ VE SORULARINIZA EN KISA SÜREDE CEVAP VERİLMEKTEDİR.
********

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://kampgunlugu.com/hayvanlar-ve-korunma-domuz/

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.