Hayvanlar ve Korunma – Ayılar

Hayvanlar ve Korunma – Ayılar:

Ayılar

Ayılar fazla duygusal ve zeki hayvanlardır. Ayı bölgesindeyseniz sulak bir alan var ise ilk yapmanız gereken sulak alanın kenarındaki hayvan izlerine bakarak yavru ayı izi var mı diye kontrol etmek.

Eğer ayının yavrusu var ise işler biraz daha ciddileşiyor. Yolunuzu mutlaka değiştirmelisiniz. Çünkü ayı yavrularını  korumak için sizi fark ettiğinde sizi tehlike olarak algılar ve sizinle ölene kadar savaşacaktır.  Eğer yavrusu yok ise ve karşınıza ayı çıktı ise onunla arkadaşınız ile konuşur gibi rahat bir şekilde gözlerine bakmadan konuşun. Sizi dinleyip yoluna devam edecektir. Ayıların çok zeki hayvanlar olduğunu unutmayın.

Kamp halindeyken ayılardan korunmanızın 100% tek bir yöntemi vardır o da ” Çeyen Biberi“. Çeyen biberini toz halinde kamp alanınızın çevresine dökün. Çeyen biberinin kokusu ayıları aşırı derecede rahatsız eder. Hatta 30 kilo balığın etrafını çeyen biberi ile çembere alırsanız ayı balığı ne kadar çok istese de ve aç olsa da vazgeçer.

Not: Çeyen biberi bazı bölgelerde “cayenne” olarak bilinmektedir.

Okan Asil

Doğaya olan tutkum şehrin kalabalığından uzaklaşarak kamp ve geziler yapamam ile başladı. Doğal güzelliklerin korunması ile sürdürülebilirliğinin sağlanması ve farkındalık yaratabilmek için doğal alanlar hakkındaki tecrübelerimi sizler ile paylaşmaktayım.
Yazıyı Puanla:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 kişi, 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir