Gizlikent Şelalesi – Fethiye

Gizlikent Şelalesi – Fethiye:

Yolculuğa Isparta’dan 5 kişi çıktık. 2 çift ve 1 de Fethiyeli arkadaşımız ile. Isparta Fethiye yolu oldukça güzeldi herhangi bir sıkıntı yaşamadık. Fethiye sınırları içerisine girdiğimizde ormanlık bir yol ile devam ettik. İlk hedefimiz çadırımızı kurmadan Gizlikent şelalesine uğramaktı. Gizlikent şelalesine yaklaştıkça yollar daralmaya başladı. Hızlı gitmenizi tavsiye etmem civarda köyler ve evcil hayvanlar yola çıkabilir.

Nerede ? Rota , Yol Tarifi

Gizlikent şelalesine vardığımızda çakıldan bir otoparka girdik ve park ettik aracımızı.Girişte küçük hediyelik eşyalar satan dükkan ve cafe bulunuyor. Aman hediyelik eşya satan yere gitmeyin fiyatlar çok uçuk ve çalışanlar size kene gibi yapışıyor , sinirlerinizi bozup gününüzü mahvedebilirler. Yaklaşık 60 metre aşağıda kanyon bulunmakta . Bu arada gizlikent şelalesinin 1 km ilerisinde Saklıkent şelalesi ve kanyonu bulunuyor.

 • Gizlikent Şelalesi
  Gizlikent Şelalesi
 • Gizlikent Şelalesi
  Gizlikent Şelalesi
 • Gizlikent Şelalesi
  Gizlikent Şelalesi
 • Gizlikent Şelalesi
  Gizlikent Şelalesi
 • Gizlikent Şelalesi
  Gizlikent Şelalesi

Aşağı inmeniz için merdivenler yapılmış ama dikkat etmenizi tavsiye ederim biraz fazla dik merdivenler. Aşağı indiğimizde bizi plastik ayakkabı kiralayan bir abi karşıladı . 3 liraya ayakkabılarımızı kiraladık. Daha sonra kanyonun buz gibi sularına girdik. Etrafımız kaya duvarların üzerine yetişmiş salkım bitkiler ile çevrildi. Bitkilerin üzerinden ince bir şekilde akan sular kanyona dökülüyordu , hoş bir görüntü oluyor.Doğanın güzellikleri içinde olmak insanı mutlu ediyor.

Kanyonun 300 metre sonunda bizi bir şelale bekliyordu. Yavaş yavaş ilerliyorduk çünkü akar suyun altındaki taşlar oldukça kaygandı. Ayrıca kanyonu parkur şeklinde yapmışlar başarılı olmuş. Bol bol fotoğraf çekilerek tadını çıkararak ilerledik. En sonunda şelaleye vardık. Şelale 20 metre yükseklikten aşağıya dökülüyor ve gökkuşağı ile güzel bir görüntü ortaya çıkıyor. Dilerseniz şelalenin döküldüğü yerde yüze bilirsiniz ama çok derin değil kayalara dikkat etmelisiniz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler:

 1. Kanyonda yavaş adımlar ile ilerleyin. Taşlar kaygan olduğu için düşerseniz ağır yaralanabilirsiniz.
 2. Kanyon boyunca bitkilerin koparılması yasaktır.
 3. Ayağınıza en uygun ayakkabıyı kiralayın , yürüyüş esnasında ayakkabınız ayağınızdan çıkabilir veya tırnak batması olabilir.

 

Okan Asil
Doğaya olan tutkum şehrin kalabalığından uzaklaşarak kamp ve geziler yapamam ile başladı. Doğal güzelliklerin korunması ile sürdürülebilirliğinin sağlanması ve farkındalık yaratabilmek için doğal alanlar hakkındaki tecrübelerimi sizler ile paylaşmaktayım.


Yazıyı Puanla:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Puan Yok)
Loading...

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir