Gebekse Koyu ve Gebe Kilisesi Muğla


Gebe Koyu, Gebekse Koyu , Gerbe Koyu , Gerbe Kilisesi, gebe kilisesi gezi tekne turu kamp nerede yol tarifi tavsiye öneri yorum bilgi

Gebekse Koyu Muğla ilimizin Marmaris ilçesine bağlı Osmaniye semtinde bulunmaktadır. Marmaris merkeze araç ile 35 kilometre mesafede yer almaktadır. Ancak en uygun ulaşım aracı teknedir. Araç ile ulaşımı Gebekse Koyu’nun kuzeyinde yer alan çiftlik koyuna ilerleyen yol üzerinden ulaşımı sağlanmaktadır.

Çiftlik Koyu’na inen yokuşa aracınızı yol kenarına park edip güneye doğru 30-35 dakikalık bir yürüyüş ile Gebekse Koyuna inebilirsiniz. Aşağıdaki harita görseli üzerinden daha net anlaşılabilir. Ben bu ulaşım şeklini tavsiye etmiyorum. Çünkü önce bir tepe çıkacaksınız daha sonra ineceksiniz çok tehlikeli sağlıklı değil.


gebekse koyu

Gebekse Koyuna en iyi ulaşım yolu deniz ulaşımıdır. Marmaris merkezden veya diğer koylardan Gebekse Koyun’a turlar düzenleniyor. Kendinizde bir deniz aracı kiralayıp buraya gelebilirsiniz. Bazı tekne turları Çiftlik koyuna ve Gebekse koyuna uğramaktadır. Bu rotayı kullanan tekneler Marmaris merkez yönünden Çiftlik Koyu -> Gebekse Koyu rotasını izlemektedir. Tekne turlarının ücreti 2019 yılı ile 90-200 TL arasında değişmektedir. Ücretlerdeki değişiklikler işletme ve rotaya bağlı olarak değişmektedir.

gebekse koyu


Harika bir doğaya sahip olan Gebekse Koyu , doğrudan araç ile ulaşımı olmadığı için bakir bir doğaya sahip. Denizin rengi açık turkuaz renginde. Adeta tekne hava uçuyormuş gibi görünüyor. Burada dalış yapabilirsiniz. Dalış ekipmanlarınız olmasa bile bir deniz gözlüğü bir şnorkel ile denizin keyfini çıkarabilirsiniz. Çok fazla insan izi olmadığı için deniz kaplumbağalarının uğrak yeridir. Yakınında bulunan Gebe Kilisesi’nide görmenizi öneririm. Gebekse Koyu ismini Gebe Kilisesinden aldığı söylenmektedir. Gebe Kilisesinin bir çok farklı hikayeleri bulunmaktadır. Bunlar sırasıyla :

Gebe Kilisesi 1. Hikaye: Burada bulunan bir kasaba Rumlar tarafından 11. yüzyılda yok edilip insanları öldürdüğü söylenir. Rodos şövalyelerinin burayı kilise olarak inşaa ederek güçsüzlerin ve masumların yanında oldukları söylenmektedir. Kilisenin yapısı gebe bir kadına benzediği için Gebe kilisesi olarak adlandırılmıştır.

Gebe Kilisesi 2. Hikaye: Bir inanışa göre Gebe Kilisesi antik çağlarda bir ibadethaneymiş ve burayı hamile olamayan kadınlar için yaptıkları söylenir. Burada dini açıdan önde gelenler bazı yöntemler ile kısır ve hamile kalamayan kadınlara yardım ettikleri söylenir.

Gebe Kilisesi 3. Hikaye: Gebekse koyu dalga kıran gibi bir yapıya sahip olduğu için zamanında burada bulunmuş olan dalgalardan korunan tekneciler gemiciler tarafından yapıldığı söylenir.

gebekse koyu

Gebekse Koyu Nerede


Yol Tarifi

*** Antalya’da bulunan diğer kamp ve gezi alanları için tıklayınız.

2022 Fiyatları

2022 Yılı Milli Park Giriş Ücretleri
2022 Yılı Milli Park Konaklama Ücretleri


********
YORUM , GÖRÜŞ VE SORULARINIZA EN KISA SÜREDE CEVAP VERİLMEKTEDİR.
********

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.