En iyi 10 Kamp Çadırı Hakkında Bilgi ve Öneri


En iyi 10 Kamp çadırı Hakkında


Doğa tutkusu olan bir çok insan var ve bu  insanlar doğada , doğa sporları , geziler ve etkinlikler yaparak vakit geçiriyor. Bu sırada konaklama ve barınmaya ihtiyacı duyuyor. Çoğu zaman en basit ve taşınabilir olan çadırları tercih ediyoruz. Çadır kurduğumuzda kendimizi doğanın bir parçası gibi hissediyoruz.

Günümüzde çadıra ve kamp kurmaya her ne kadar ” ucuza tatil ” gözüyle bakılsa da bazı çadırlar yazımda belirttiğim gibi pekte ucuz olmuyor. Çadır için Fiyat artarsa kalite artar bakışı %80 doğrudur. Aşağıda belirttiğim marka çadırlar doğa tutkunlarının rahat etmesi ve sağlıklarının bozulmaması için bir çok farklı malzeme ve tasarıma sahip. Bende bunları sizler için sıraladım.


Kendi çadırımı aşağıdaki yazımda paylaşacağım 🙂

Not: Ucuz çadırlar genellikle çin ürünleri olarak tabir edilir ve sağlıklı olmayan (kanserojen vb) maddelerden yapılmaktadır. Çin ürünü olarak ele aldığımız çadırların içerisinde güneşli havalarda vakit geçirmenizi tavsiye etmiyorum. Aşağıda belirttiğim çadırların çoğunun Türkiye bayii ve satışı yok. Bu yüzden internet fiyatlarını satış linkleri ile birlikte yazacağım.

 


1. REI Co-op Kingdom 6  ( 440$ )

kamp çadırı

 

Yeni başlayanlar için çok ideal olduğunu düşünüyorum. Extrem şartlar olmadıkça kullanışlı ve rahat bir çadır. Dünya üzerinde en çok tercih bu çadır 2 odalı ve 2 kapılıdır. 4 kişilik ve 8 kişilik olarak kullanılabiliyor.  Çadırın her bölümünün yüksek olması çadırın içerisinin ferah olmasını sağlıyor.

Ayrıca su geçirmez özelliğine sahip olan REI Co-op Kingdom 6 ‘nın tek kötü yanı yüksek olması sebebiyle rüzgara dayanıklılığı biraz zayıf olması. Sineklikleri ile çadırı sivrisinek ve böceklerden koruyarak havalandırmanız mümkün.

Odalarının içerisinde cepler bulunuyor eşyalarınızın kaybolmaması için kullanışlı. Dilerseniz bir bölümünü açarak ortak kullanım alanı yapabilirsiniz. Çadırın taşıma çantası mevcut .

 REI Co-op Kingdom 6 Web Sitesi

 

2.Marmot Halo 6 (419$)

kamp çadırı

 

Marmot Halo 6 şuan ki fiyatı %25 indirimlidir. Çadır 2 katmandan oluşuyor. Çadır ve Çadır üstü koruma. Çadırın dik oluşu içerinin geniş ve kullanışlı olmasını sağlıyor. 4 kişi için ideal bir çadır. Görüşünü itibarıyla anlaşıldığı gibi sağlam ve dayanıklı bir çadır olan Marmot Halo 6  3+ mevsim için uygundur.

Malzemelerinin sağlamlığı ve aerodinamik tasarımı ile rüzgarlara aynı zamanda yağışlara dayanaklı bir çadır. Ayrıca yağışsız veya sıcak havalarda üst katmanını çıkararak sineklikli hali ile kullanabilirsiniz. Bu çadırın tek dezavantajı fiyatının pahalı olması.  Benim için Kingdom 6 ya rakip bir çadır.

Marmot Halo 6 Al / İncele

 

3. Coleman Sundome 6 (79 $)

kamp çadırı

 

Fiyat olarak diğer çadırlardan ucuz olabilir hatta kumaşı diğer çadırlar kadar kaliteli ve sağlıklı olmayabilir ama bana sorarsanız ayda 1-2 kere kısa süreli kamp yapanlar için ideal bir çadır. Maximum 4 kişilik bir çadır. Bu fiyat aralığında tercih edilebilecek olan Sundome 6 kullanışlı, basit kurulumlu ve rahat taşınabilir olması onu öne çıkarıyor.Yaz aylarında kullanabileceğiniz Sundome6 ‘ yı sert rüzgarlı ve yağmurlu havalarda kullanmanızı önermiyoruz.  Ucuz ve çok kaliteli de olsa benim gönlümde 3. sırada.

 Coleman Sundome 6 Al / incele

 

4. REI Co-op Base Camp 6 (429$)

kamp çadırı

 

En beğenilen Kingdom 6 marka çadırın kardeşi diyebileceğimiz REI Base Camp 6 çadırı 2 parçadan oluşuyor. İlk parçası iskeletli birleşik ve sinekliği olan bölümü diğer parçası ise Marmot Halo çadırındaki gibi üzerini kapatıcı su geçirmez parça.  2 parçadan oluşan çadırlarda çadır içerisinde hava sirkülasyonu olur.

4 kişik olan Base Camp 6 , 4 Mevsim kullanıma uygun olan iskelet yapısı ile rüzgarlara ve yağmurlara dayanıklıdır. Sağlamlığını ve dayanıklılığını arttırmak için fazladan 2 tane çapraz şekilde Çadır polü ( çadır demiri ) bulunmaktadır. Yan tentleri Marmor Halo kadar olmasa da dik diyebiliriz.

Geniş kapıları olması giriş ve çıkışları kolaylaştırıyor .  Çadır çantası sırt çantası şeklinde kareyi andırıyor.

REI Co-op Base Camp 6 Al /incele

 5. Kelty Discovery 4 (150$)

kamp çadırı

 

 

Gerçekten rekabetçi bir seri sürdüren Kelty’s Discovery  düşük fiyat ve kaliteyi bizlere sunuyor. 4 kişilik modelin 510 TL gibi bir fiyatla sunması Coleman Sundome 6 modeli ile karşılaştırıldığında 1 adım öne çıkıyor. Rüzgarlı ve yağmurlu koşullara dayanıklı olan Kelty’s Discovery kullandığı kumaş sayesinde yaz aylarında da çadırın içinin serin kalmasını sağlıyor. REI modelleri kadar kaliteli olmasa da performans olarak orta derece ve fiyatı uygun bir çadır.

Kelty’s Discovery 4 Al / incele

 

6. Eureka Copper Canyon 6 (259$)

kamp çadırı

 

Ortalama 8 kişilik olan hafif çardağı andıran Eureka Copper Canyon 6 çadırı aile ve eğlenceli arkadaş ortamları için en iyi  çadırdır. 3 mevsim kullanıma uygun olan bu çadır içerisinde bireyler rahatlıkla hareket edebilir. Kubbe şeklinde olmaması ve yüksek olması alan kullanımı açısından gerçekten olumlu özellikler.

1 kapısı bulunuyor , pencerelerin genişliği çadır içerisinde hava sirkülasyonunun olmasını sağlıyor.Bu çadırda mükemmel bir uyku uyunur.  Eksik yanı çadırın üzerini örten yağmurluğun çok kısa kalması. Yağmurlu havalarda sineklikli pencerelerden içeri su girme ihtimali yüksek.

Çadırda polyester kumaş ve fiberglas kullanılmış. Tasarımı aerodinamik olmadığı için rüzgardan çok etkilenecektir.Her ne kadar 3 mevsim olarak bilinse de yaz aylarında kullanmak sanırım daha iyi olacaktır.

Eureka Copper Canyon 6 Al / incele

 

7.Nemo Bungalow 4P (370$)

kamp çadırı

 

 

Tasarım ve dayanıklılık olarak yukarıda bahsettiğim çadırların tam ortasında kalan Nemo Bungalow gerçekten rekabeti kızıştırıyor.  Marmot Halo ve Base Camp arasında kalanlar genellikle bu çadırı alıyor. 4 kişilik olan bu çadırın ön girişin bulunduğu kısmın  tamamen sineklik olması soğuk havalarda pek sağlıklı olmayabilir.

En iyi özelliği hafif ve taşımasının kolay olması. Çok dayanıklı diyemeyiz mükemmel tasarıma da sahip diyemeyiz ama tam bir melez çadır diyebiliriz.  Fiyatının karşılığını verdiğini söyleyemeyiz.

 

 Nemo Bungalow 4P Al / incele

 

8. Caddis Rapid 6 (270$)

kamp çadırı

 

Bu çadırın en güzel özelliğin üst kısmının üçgen piramit şeklinde olması. Bu şekildeki üst kısım hem yan kumaşların dik durmasına hemde içerideki kullanım alanının artmasına sebep oluyor. Kurulumunun kolay olması + puan kazandırıyor. Coleman kadar hızlı kurulumu olmasa da rakip olabilir .

3 tarafını kapatan yağmurluk estetik olarak iyi göründüğü söylenemez. Ama bu özellik Eureka Copper Canyon da olmalıydı. Yinede  işlevsel olarak görevini yerine getirebilir. Soğuk ve sert rüzgarlı havalarda pek kullanışlı olmayacaktır. Fiyatı kalitesine göre bence pahalı o yüzden 8.sırada.

Caddis Rapid 6 Al / incele

 9.Occident extra large 6-8 Person (88$)

kamp çadırı

 

Evet bu benim ilk çadırım. 1. sıraya koymayı çok isterdim ama diğer çadırların hakkını yemek istemedim. Şuan kullandığım 2 kişilik çadırın fiyatını bulamadığım için yanlış bilgilendirme olmaması için listeye eklemedim. Ben genellikle arkadaşlarım ile kampa gittiğim için bu çadırımı kullanıyorum.

Hem ortak alanı geniş hemde 3 oda 1 salon 🙂  Her odası 2 kişilik , ortak alanı geniş ve ferah.Çadırı kurduktan sonra içerisindeki odaları kendiniz takıyorsunuz. Fiyatının ucuz olmasının sebebi ; kurulumu uzun sürüyor (10dk) , hava sirkülasyonu çok fazla olduğu için kışın kullanıma uygun değil.

Ayrıca çok ağır  el ile taşımak mümkün değil. Yağmurlu günlerde kullanması keyifli oluyor su geçirmez özelliği var.

Occident extra large Al / incele

 

10. Big Agnes Flying Diamond 6 (700$)

kamp çadırı

 

Maksimum 6 kişilik olan bu çadır  4 mevsim kullanabileceğiniz dayanıklı bir çadır.  Kumaşı ve iskeleti çok sağlam. Sert hava şartlarında mükemmel korunma sağlar . Tasarımı da güzel görünüyor. Çadırın Geniş ve yüksek olması içeride rahat bir şekilde hareket etmenizi sağlıyor.

Havalandırması çok iyi değil , sebebi zor hava koşullarından sizi koruyan bir çadır olduğu için havalandırma sorun çıkarabilir. Güzel havalarda Sinekliği takılarak içerideki hava sirkülasyonunu sağlamış olursunuz. Son sıraya eklemenin sebebi fiyatının çok abartı olması.

Mamort Halo , Base Camp 6  ve Coleman Sundome 6 karşılaştırdığımızda fiyatı gerçekten uçuk.

Big Agnes Flying Diamond 6  Al / incele

 

Sizlerinde beğendiği çadırlar var ise yorum olarak yazmayı unutmayın.

2022 Fiyatları

2022 Yılı Milli Park Giriş Ücretleri
2022 Yılı Milli Park Konaklama Ücretleri


********
YORUM , GÖRÜŞ VE SORULARINIZA EN KISA SÜREDE CEVAP VERİLMEKTEDİR.
********

Yorumu formunu geç

  • Ahmet on Kasım 17, 2019 at 9:26 pm
  • Cevapla

  Hocam selamlar, emeklerinize sağlık bu güzel yazı için. Ben, eşim, 3 yaşında bir kızım ve yeni doğan bebeğimle muhtemelen bir sene sonra kendimizi doğaya atacağız 🙂 Yurt dışından özellikle Almanya’dan çadır getirtebilirim tabi ucuz bulabilirsek, biz genelde yazın kamp yapmayı düşünüyoruz, uzun süreli değil tabi, ama Bursa’da olduğumuz için sonbaharda da kamp yapma düşüncemiz var. Aracımız var, sizden çadır tavsiyesi istiyorum, yazın bunaltmayacak bahar ayında üşütmeyecek, 1500 -2000 TL’ye kadar olabilir. Şimdiden teşekkür ediyorum

  1. Rica ederim bilgi verebildiysek ne mutlu bize. Benim önerim Arpenaz 4.1 fresh&black aile çadırı. Türkiye de decathlon mağazalarında bulabilirsiniz. Hem görerek almış olursununuz hemde istediğiniz özelliklerde garantili ürün. Fiyatı yanlış hatırlamıyorsam 1400 ile 1500 tl arasında olması gerekiyor. 4 kişilik geniş ve yüksek çadır. 1 odası ve 1 de terası var 🙂 Yüksek olduğu için rüzgar olmayan yerlere kurulmalı veya extra kazık ve ip ile iskelet sistemi desteklenmesi gerekebilir. Yaz ve bahar ayları için uygun bir aile çadırı. Kış ayları için uygun değil. Umarım yardımcı olmuşumdur. Aklınıza takılanları tekrar sorabilirsiniz 🙂

  • Barış on Kasım 10, 2019 at 4:43 pm
  • Cevapla

  Slm. İçerisinde soba kurabılcegm, hangi ürünü tavsiye edersiniz. Tskrler

  1. Selamlar, 1 – 6 – 9 numaralı çadırları öneriyorum. Ancak soba kurulumunda dikkatli olmalısınız, çadır yüzeyine yakın olmamalı ve soba borusu ile duman çıkışını iyi ayarlamalısınız. Boru çıkışı sağlamak için küçük delik delik açmanız gerekiyor. İçerisine koyacağınız sobanın ebatları en fazla en x boy x yükseklik 50x50x50 olmasını öneriyorum. İyi günler dilerim.

  • Fatma on Ekim 14, 2018 at 11:59 pm
  • Cevapla

  29 ekim 2018 e kadar acıl bit cadır almalıyım uzerı kubbe gibi olan ve 7kişilk olan mıgtosda suanki gıyatı 175 tlnılanı almak istiyorum ama iki cocugum var bes ve iki yaslarında kucuk üşürlermi diye endiseliyim ama bende gorerek Almak isteyenlerdenim avılen oneri beklıyorum

  1. Merhabalar Fatma hanım, öncelikle ebatlarına göre düşük fiyatlı olması şüphe uyandırıcı. Uyku tulum ile belki vücut ısısı sağlanabilir ancak hava soğuk ise solunan soğuk hava çocuklarınız için zararlı olacaktır ve büyük ihtimalle hava soğuk olur ise çadır kesinlikle gece ve sabaha karşı soğuk olacaktır. Soğuk havalarda tavsiye etmiyorum.

  • Cengiz on Eylül 6, 2017 at 8:44 pm
  • Cevapla

  Türkiyede elden alabileceğimiz en iyi 10 kamp çadırını sıralayabilir misiniz ? İnternet siparişi yerine görerek almak bizim için daha iyi olur 🙂

  1. Neden olmasın, bundan sonraki listelerimizi Türkiye den temin edebileceğiniz şekilde yaparız 🙂

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.