Doğada Ayakkabı Bot Seçimi

Ayakkabımızı hangi amaçla hangi ortamlarda ve koşullarda kullanacağımız önemlidir. Şimdi sizlere hangi ortamlarda ve koşullarda hangi tür özelliklere sahip ayakkabı ve bot modelleri seçmeniz gerektiğini alatacağım.

Yazlık Kamp ve Gezi Ayakkabı Seçimi

Yazlık herhangi bir extrem aktivite olmadığı durumlarda tercih edeceğimiz ayakkabı modelimiz hava almayı kolaylaştıran bez yapı, hafif kalın ve esnek tabanlı ayakkabılardır. Sıcak havalarda ayağınızın hava almasını sağlaması sağlınız için önemlidir. Hava almayan ayaklarınızda hastalıklar oluşabilir.


Hafif kalın tabanlı ve esnek olmasının sebebi zeminde bulunan odun , diken ve taşların ayağınıza zarar vermemesi içindir. İnce tabanlı ( çorap misali ) olan ayakkabılarda tabana 0.5 cm boyutunda bir diken battığında derinizde hissedersiniz yaralanabilirsiniz ve gün boyu sizi rahatsız eder.

Esnek olmasının amacı gezerken tabanınız rahat olmalı. Eğer rahat değilse ayak tabanınız bir süre sonra acımaya ve ağrımaya başlar. Bunun için satılan extra takılabilen silikon tabanlıklarıda kullanabilirsiniz.

Tırmanış , Kayalık ve Dikenli Bölgelerde Ayakkabı Seçimi

Tırmanış için seçeceğiniz ayakkabı çok hafif , ince tabanlı ve hafa alma özelliği olması lazım. Hafif olamasının sebebi tırmanışta ayaklarınızı yukarı doğru adım atarken ağırlığın az olması size avantaj sağlar. İnce olması ise ayağınız ile çıkıntıları hissetmeye ve temas eden yüzey alanını arttırmaya yarak. Yani çıkıntıyı kavrar.


 

 

Kayalık ve dikenli bölgelerde seçeceğimiz ayakkabı türü bileği kavrayan bot tarzı ayakkabılardır. Kayalık ve çok taşlı bölgelerde bileğinizin incilmesi olası bir durumdur. Bu yüzden bileğinizi saran boğaz kısmı uzun olan ayakkabı veya botları tercih edebilirsiniz. Bu tür ayakkabıların tabanı kalın ve hafif esnek olmalıdır. Tabanda bulunan tırtıklı ve çıkıntılı doku esnek olursa kaymayı engeller. Dikenli ve bol çalılı bölgelerde uzun boğazlı ayakkabı tercih etmelisiniz. Yine tabanı kalın olmalıdır.

 

 

Sulak Bölgelerde Ayakkabı Seçimi

Sulak bölgelerde tabanı geniş , hafif , su geçirmez ve boğaz kısmı uzun yaklaşık bileğin 1 karış yukarısına kadar olan ayakkabıları tercih etmelisiniz. Sulak alanlarda tabanı dar olan ayakkabılar çamur , toprakta ve balçıkta hızlı batar. Geniş tabanlı olanlarda ise batma hızı daha yavaştır tepki vermeniz açısından avantajlıdır. Hafif olmasının sebebi sulak alanlarda rahat hareket edebilmenizi sağlar. Batmaya başlayan ağır bir ayakkabıyla çamurdan çıkmanız zor olur. Su geçirmezlik özelliği aslında bazen kelime oyununa dönebiliyor. Her su geçirmez diye satılan ayakkabılar aslında su geçirebiliyor. Su geçirme derecesine göre değişiyor. Örneğin: 3. derece su geçirmez ayakkabılar 1 metre küp  suda 3 saat boyunca su geçirmez ama 4. saatte su geçirebiliryor bu modelden modele değişmektedir. Tavsiyem hava geçirgen özelliği olmayan ve hiç su geçirmeyen boğaz kısmı kesini olan ayakkabı almanız.

Kışlık Kamp ve Gezi Ayakkabı Seçimi

Termal ve su geçirmez botları tavsiye ediyorum. Fiyat olarak biraz tuzlu olabilir fakat çok memnun kalacaksınız. Karda ve suda gönül rahatlığı ile yürüyebilirsiniz ve bu çok keyifli olacaktır. Taban olarak kalın olmalı , tabanın altındaki çıkıntılar biraz uzun ve çıkıntılar arası boşluk biraz fazla olmalı ki zemine tutunabilsin. Bu tarz tabanlar kaymanızı engeller. Bilek kısmı kalın olması ve bileği kavraması daha iyi olur.

 ********
YORUM , GÖRÜŞ VE SORULARINIZA EN KISA SÜREDE CEVAP VERİLMEKTEDİR.
********

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.