Dilberdüzü | Artvin Kamp

(Yusufeli ) Türkiye’nin en yüksek dördüncü zirvesi olan Kaçkar Dağı’na (3bin937m) ulaşmak isteyenler genelde Olgunlar-Hastaf Yaylası-Dilberdüzü-Deniz Gölü-Zirve klasik rotasını takip ederler. Zirve tırmanışı öncesi yerli yabancı tüm dağcıların konaklama mekanıdır

Özellikle yaz aylarında çadırlarla renk cümbüşü yaşanır.

Kamp alanına gelmek isteyenler öncelikle Yusufeli ilçesine ulaşmalılar. Çoruh nehrine yapılacak olan baraj nedeniyle önümüzdeki yıllarda yerleşim yeri değişecek olan Yusufeli , Artvin merkeze 80 km uzaklıkta. İlçeden Olgunlar Köyü’ne geliniyor. Bu noktadan sonra sırt çantanızı yüklenmeniz ve yürüyüşe geçmeniz gerekiyor.


Olgunlar Dilberdüzü güzergahı 7 km. Patikayı izleyerek dağların arasında uzanan vadi tabanında yürüyüş yapıyorsunuz . Çoğunlukla derenin solunda devam eden rota kayalık bir alanda tırmanışa geçerek Dilberdüzü kamp alanına ulaşıyor.

Bu bölgede dağlardan gelen kar suları dışında su bulunmuyor. Yaz aylarında bazı seyahat acentaları Dilberdüzü’nde büyük mutfak çadırları kuruyorlar.


İhtiyaçları buradan temin edebiliyorsunuz.

Alanda tuvalet ve çöp konteyneri bulunmuyor. Çok fazla ziyaret edilen alanın en önemli sorunu çöp. Bu nedenle geride çöp bırakmamaya özen göstermeliyiz. Kaçkar Dağları Milli Parkı tarafından hazırlanan proje ile bölgede çevresel düzenlemeler yapılması planlanıyor.********
YORUM , GÖRÜŞ VE SORULARINIZA EN KISA SÜREDE CEVAP VERİLMEKTEDİR.
********

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.