Delik Deniz Kral Koyu Antalya


delikdeniz , delik deniz koyu , kral koyu bilgi , nerede , tavsiye , öneri ,yorum yol tarifi

Delik Deniz  Kral Koyu Genel Bilgi


Antalya ilimizin Gazipaşa ilçesinde Muzkent sınırları içerisinde bulunmaktadır. Muzkent ile Zeytinada  arasında yer alan bir koy. Mersin merkeze 293 kilometre Antalya merkeze 200 kilometre , Gazipaşaya 23 kilometre, Alanya’ya 67 kilometre mesafede bulunmaktadır. Antalya – Mersin istikametinde yer almaktadır. Mersin-Antalya D400 yolu ile ulaşım sağlayabilirsiniz.  Güney Köyü’nün Nohut Yeri mevkind yer alan kalenin hemen sol tarafında yer alıyor. Koya ulaşım Antiochia Ad Cragum Antik Kenti içerisinden geçilerek gidilmektedir.


Gazipaşa Anamur Karayolu üstünde Güneyköy’e girmeden önce yer alan göbekten “Antiochia Ad Cragum” tabelasından sağa sapmak gerekiyor. Buradan 3 kilometrelik asfalt yol ile kale mevkine kadar sahile gitmeniz gerekiyor. Yol bir süre sonra çok daralıyor ve virajları artıyor ancak asfalt yol ile kaleye kadar gidiliyor. Aracınızı buraya bıraktıktan sonra bir süre yürümeniz gerekiyor. Koya inişler ve çıkışlar biraz yorucu olsa da yorulduğunuzu değeceğini düşünüyorum. Küçük çocuklar için yaya ilerleyeceğiniz yolun uygun olduğunu düşünmüyorum. Yürünecek olan arazi yolu 15 dakika sürmektedir.

kral koyu

kral koyu

Antik kent adını Kommegene Kralı IV. Antiochos’tan almıştır. Antik kentin kazı çalışmaları günümüzde hala devam etmektedir. Antik kentin kalıntıları denize doğru uzanan tepelerde bulunmaktadır. Kent önceden antik çağ zamanında ” Dağlık Klikya ” olarak bilinen bölge içerisinde yer almaktadır. Roma ve Bizans dönemlerinde yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Denize doğru inen tepelerin oluşturduğu koylar içerisinde Delik Deniz yada Kral Koyu olarak adlandırılan koylar bulunmaktadır.


kral koyu

kral koyu

Harika doğasına sahip Delikli Deniz – Kral Koyu turkuaz deniz rengi ile tüm ziyaretçileri büyülüyor. Bu güzel denizin tadını çıkarabilirsiniz. Suyu biraz soğuk ancak alışıyorsunuz. Yanınızda kamera veya aksiyon kamerası götürmeyi unutmayın. Filtresiz harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Ayrıca deniz gözlüğü ve şnorkel ile denizin keyfini çıkarabilirsiniz. Denizin zemini taşlı ve yavaş yavaş derinleşiyor. İniş yolunda ve denizde de kullanabileceğiniz deniz ayakkabısı ile gitmenizi öneririm. Saat 12:00 dan sonra koy gölge oluyor. Delikli Deniz Kral Koyunun tam ortasında büyükçe bir kaya bulunuyor. Ziyaretçiler bu kayaya kadar yüzüyor ve orada oturuyor veya denize atlıyor.

Delikli Deniz Kral Koyunun bir benzeri de İzmir ilimizde bulunan Delikli Koy Çeşmede bulunuyor. Küçük tekneler ve kano ile Kral Koyu içerisine girebiliyorsunuz.

kral koyu

 

Dikkat Edilmesi Gerekenler


  • Araç ile gidiş yolu tek şerit dar ve çok virajlı dikkatli olunmalı.
  • İniş ve tırmanış yolu çok dik olduğu için uygun bir ayakkabı ile gitmenizde fayda var.
  • 15 dakika süren aşağı iniş yolu kaygan olabiliyor , terlik ve tokyo giymenizi kesinlikle tavsiye etmiyorum.
  • Küçük çocuklar, yaşlılar , engelliler ve sağlık problemi olanlar için patika yol uygun değil.
  • Yanınıza su ve küçük atıştırmalıklar almalısınız.
  • Sahilde ve çevresinde düzlük olmadığı için kamp için uygun  bir yer değil.
  • Yüzerken Koyun dışına ilerlediğinizde deniz dalgası artıyor tehlikeli olabilir.
  • Her ne kadar koruma alanı ilan edilmese de çöplerinize ve sigara izmaritlerinize sahip çıkmalısınız.

Delikli Deniz Kral Koyu Yol Tarifi


yol tarifi
 

***Antalya’da bulunan diğer kamp alanları için tıklayınız.

2022 Fiyatları

2022 Yılı Milli Park Giriş Ücretleri
2022 Yılı Milli Park Konaklama Ücretleri


********
YORUM , GÖRÜŞ VE SORULARINIZA EN KISA SÜREDE CEVAP VERİLMEKTEDİR.
********

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.