Cinque Terre – İtalya


 

Cinque Terre ‘Beş Toprak’
İtalyadan güney sahillerinde Kayaların üstüne kurulmuş rengarenk 5 köyden oluşan Cinque Terre UNESCO Dünya Mirasları listesinde de yer alıyor. Bunlar; Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza ve Monterosso köyleri.


Köylere ulaşım için hiç bir araba yolu yok. Trenle veya yürüyerek gidilebiliyor. İster trene binip kafanızı cama dayayıp, kısa kısa film şeridi gibi önünüzden geçen o rengarenk evlerin tonlarına kendinizi kaptırın. İster o tepelerin ardındaki patikalardan düşe kalka düşe kalka yürüyün. Yıllar yıllar önce köylüler tarafından köyler arası yapılan yolculuk sayesinde kendi kendine oluşmuş bu yollar. Her tepeye çıkışınızda nefesinizi toplarken gözünüzü ayırayamayacağınız pastel renkli manzaralar sizi bekliyor. Sakın ha sakın bunun tadını çıkarmadan dönmeyin.

Şimdi dur, okurken gözünde canlandır, denizin sesini dinle, mis limon kokusunu içine çek. Yer altındaki tünelde müzik susmuyor, çıkar çıkmaz limon kokusu heryanınızı kaplıyor, köylüler kendi yaptıkları limon sabunlarını, rengarenk pastel tablolarını, el yapımı işlemeli havlularını küçük pazarlarda satmaya çalışıyor. Güneş heryanını kavururken köşe başındaki çeşmeden buz gibi suyu yudumlamalı, hatta kafanı altına sokmalısın?❤


Mavinin değişik tonlarını barındıran denize doğru koş ve atla suya… Şimdi hissettin öyle değil mi? Hadi oturma evde, yola çık artık?

Bu arada köyler arasında yolculuk için treni kullanacaksanız bilet almanıza gerek yok pek sorgulanmıyor kısa yol olduğu için. Şimdiden iyi yolculuklar?

2022 Fiyatları

2022 Yılı Milli Park Giriş Ücretleri
2022 Yılı Milli Park Konaklama Ücretleri


********
YORUM , GÖRÜŞ VE SORULARINIZA EN KISA SÜREDE CEVAP VERİLMEKTEDİR.
********

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.