Cennetten Bir Köşe – Mavi Göl | Giresun

Cennetten Bir Köşe – Mavi Göl | Giresun

Merhaba, macera ve keşfedilmemiş cennetler arayan okuyucu! Hoş geldin, inan bana adrenalin ve muhteşem güzellikte manzaralar için doğru yerdesin. O zaman başlasak mı?

Sana, iki ay kadar önce gittiğim ve beni çok heyecanlandıran, henüz çok da ziyaretçisi olmayan, Kuzalan Şelalesi Tabiat Parkı ve Mavi Göl Kanyonu’ndan bahsedeceğim. Karadeniz Bölgesi’nin Giresun ilinde bulunan bu saklı cenneti, Giresun-Trabzon yolu üzerinden (Gazi Mustafa Kemal Bulvarı) Kuzalan Şelalesi Tabiat Parkı yazan tabela yönüne saparak, sahilden yaklaşık 20-25 km sonra ulaşacağınız Dereli ilçesini geçip, yine yaklaşık 20-23 km sonra Giresun-Şebinkarahisar Yolu üzerinde bulunan Pınarlar Köyü’ne ulaştığınızda göreceksiniz.


Göreceğiniz ilk şelale Kuzalan Şelalesi, yolun kenarlarında seyir terasları bulunmakla birlikte, aşağıya şelaleye kadar bir merdiven iniyor, o merdiveni aşın ve o suya girin, dağdan gelen suyu da kana kana için derim!

Bu şelaleyi geçip 3 km kadar yukarı devam ettiğinizde, karşınızda tek yönlü bir tabela göreceksiniz, yani göremeyeceksiniz desem daha doğru, çünkü tabela Giresun tarafından gelenler için görülmüyor ancak Şebinkarahisar tarafından gelirseniz, şanslısınız demektir! (: Oradan size bir güneş gibi parlayacak MAVİ GÖL yazısı. Ancak bariyerler sizi yanıltmasın, çünkü bariyerleri bir iki tuğla yardımıyla aşıp, merdivenlerden inerek, mavi bir cennete yolculuk yapacaksınız. Göreceğiniz şey ardı sıra bir sürü mavi göl, devamında ise tam bir kanyon macerası.

Bu mavilik, suyun sodalı oluşundan kaynaklanıyor.

Mutlaka o göllerde suya girin, sodalı suyun tadına bakın. Ancak dehşet verici bir soğukluğu var, sizi hipotermiye karşı uyarayım. Kanıtım aşağıda!

Mavi Göl ile Kuzalan Şelalesi arasında sodalı suyun ve normal suyun karıştığı yeri de görmeden gitmeyin, hayranlık verici.


Ayrıca bir sürü yön tabelası göreceksiniz, bu tabeladan da değişik şeyler keşfedebilirsiniz. Yerlilerin bizlere anlattığı kadarıyla, bir mağara, sodalı suyun çıktığı yer, yukarıda 270 metreden dökülen bir şelale, travertenler ve göl varmış, bir saatlik yürüyüş mesafesinde. Biz göremedik, bir daha gelmek için bahanemiz olsun diye! (:


Biz kampçılar biliriz ki, sırtımızda kendimizden ağır çantalarla, çadır kuracak güvenli ve güzel manzaralı bir yer bulmak oldukça zordur. Sizlere kolaylık olması açısından önerebileceğim şeyler var, öncelikle bölgede herhangi bir kamping alanı yok ve üzülerek söylüyorum ki çadır kurulacak alanlar kısıtlı. Çadır için yukarıya doğru alabalık çiftliğinin olduğu köyde herhangi bir yer ya da derenin hemen üstünde bulunan köprüdeki girinti uygun olacaktır. Yerli halk çok içten ve misafirlere açık, hiç şüpheniz olmasın. Ek olarak Karadeniz’de birçok yerde olduğu gibi herkes ayıyla karşı karşıya gelme tehlikesine karşı sizi uyaracaktır, kulak verin. Bizden de bir tüyo, sigara dumanından kaçıyorlar! Eğer yemek yiyebileceğiniz bir yer ya da market ararsanız, malesef bulamayacaksınız. Daha çok yeni olduğu için herhangi bir tesis bulunmamakta. Erzaklarınızı önceden ilçe merkezinden temin etmenizi öneririm. Biz her zaman otostopla yol aldığımız için, yoldan turistik amaçla sıklıkla araba geçtiğini söyleyebilirim.
Ayrıca buraya yakın görmeye değer birçok yayla bulunuyor, tabelalarda göreceksiniz. Çadır kurmak için buraları tercih edebilirsiniz. Fındık yemeyi unutmayın! (:


Üzülerek söylüyorum ki yol boyunca en az 5 tane HES gördük, malesef dere kurumakta. Güzelliklerimiz elden gitmeden, onların değerini bilmeliyiz.


Biz Giresun’u ve insanlarını çok sevdik, muhteşem manzaralarda muhteşem anılar biriktirmek için bir sonraki kamp rotanız burası olmalı! Ne duruyorsunuz alın çantanızı, düşün yollara.. Unutmayın ki, birçok şeyi hevesle sevenler için cennet hayatın ta kendisidir!

Tüm gezi yazılarım için;  https://www.instagram.com/kamp.gunlugum

Özlem BOZDAĞ**-------------------------------------------------------**
Soru ve görüşlerinizi Yorum olarak yazabilirsiniz, kısa sürede cevap verilecektir.
------------------------------------------------------

This Post Has 2 Comments

  1. Avatar

    Çok eğlenceli, içten ve yeterince bilgilendirici bir yazı olmuş. Teşekkürler devamını bekleriz 😊

    1. Okan Asil

      umarım sizler için faydalı bir içerik olmuştur , çok teşekkür ederiz 🙂

Bir cevap yazın