Bilbilhan Yaylası | Artvin Kamp


(Bülbülhan)  Artvin ve Ardahan köylerinin ortak kullandığı Bülbülhan yaylası ,Yalnızçam Dağları’nın tepelerindeki düzlüklere yayılan mahallelerden oluşuyor. Erzurum ile birlikte üç ilin ortak sınırını çiziyor. Kürdevan ,Eğripınar ve Karagöl dağlarının sırtlarına yayılan Bilbilan, Ardanuç ilçesine 51, Ardahan il merkezine 38 km uzaklıkta. Hayvancılık için geniş otlaklara sahip bu nedenle sütü,kaymağı,peyniri ünlü.

Kamp Alanları


Yaylanın her hangi bir yerinde çadırınızı kurabilirsiniz. Konaklama için kamp malzemeleri ve temel ihtiyaç malzemeleri getirilmelidir. Cumartesi ve pazar günleri yayladan yiyecek satın alınabilir.


Eskiden Pazar olarak da kullanılmaktaydı. Yaylada otel ve lokantalar bulunuyor.

Kışın kar altında kalan Yalnızçam dağları kuytuluklarında çok sayıda buzul gölü barındırıyor.


Bilbilan Yaylası’nın kuzeyinde yan yana iki tane , güney batısında bir tane olmak üzere Karagöl olarak adlandırılan buzul gölleri sakin kamp alanları konumunda.

Doğanın tüm renklerini bir araya toplayan alpin çayırlıklarında çadırınızı kurarak huzurlu zaman geçirebilirsiniz.

Nerede , Yol Tarifi


yol tarifiYol ve su hariç altyapı hizmetleri bulunmayan yaylada her hafta cumartesi günleri pazar kurulmaktadır. Kurulan bu pazarda hayvanlarını satanlar, gıda ve ihtiyaç maddeleri satın almakta ve canlı hayvan borsası ve panayırı andıran görünümler oluşturmaktadır.

Her iki gölün de Karçal ve Kaçkar dağları ile Ardanuç ilçesinin yer aldığı derin vadi manzarası var.

Kuzeyde ki Karagöller’e yol kenarındaki otellerin arkasından bozuk 5 km lik yol ile ulaşabilirsiniz.

Güneybatı istikametinde kalan Karagöl’e ise Yoşataşı Tepesi zirvesindeki Tavget Yaylası’ndan ya da Ardanuç yolundaki Geçit Yaylası’dan 45dk yürüyüş ile ulaşabilirsiniz. Artvin ile Ardahan arasındaki eski ticaret ve göç yolunu savunmak için kurulan Kinizi Kalesi yaylaya 5 km mesafede yükselmekte.

2022 Fiyatları

2022 Yılı Milli Park Giriş Ücretleri
2022 Yılı Milli Park Konaklama Ücretleri


********
YORUM , GÖRÜŞ VE SORULARINIZA EN KISA SÜREDE CEVAP VERİLMEKTEDİR.
********

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.