Bıçak Nasıl Bilenir | Video Anlatım


Bir değirmen taşı veya elmas taş satın alın. Bıçağınızı keskinleştirmek için bir açıyla karar verin – şu anki açı veya 17 ° – 20 ° açı olabilir. Çakıl taşınıza az miktarda honlama yağı uygulayın. Bıçağın altına bilenmiş bir kılavuz koyun ve hareketlerinizi yönlendirmek için kullanın. Bir çapak yükselinceye kadar bıçağı taşın kaba taş tarafı boyunca tekrar tekrar sürükleyin. Bıçağınızı çevirin ve bıçağın diğer tarafını aynı şekilde kesin. Çapakları ortadan kaldırmak için taşı ters çevirin ve bıçağın her iki tarafını keskinleştirin. Parlattığınız bıçağın yanına geçerek kaydırma çubuklarınızı değiştirin. Bıçağınızı keskinleştirmek için bir honlama çubuğu veya eski bir kahve kupası da kullanabilirsiniz.

1.Adım: Bir Bıçak Taşı veya Elmas Taş Kullanımı

Bıçağınızı keskinleştirmek için bir açı seçin. Bıçağınızın hangi açı ile bıçaklandığını zaten biliyorsanız, muhtemelen onu yine bu açı ile keskinleştirmek istersiniz. Farklı bir açı ile bileme çok daha fazla zaman alacak ve herhangi bir kaba açı düzeltilmeden önce birkaç adım geçmesi gerekebilir. Mevcut açıyı bilmiyorsanız, bıçağınızın üreticisine sorun veya bıçağınız için hangi açının uygun olduğunu belirlemek için bilgili bir bıçakçı dükkanında bilgi alın. Bağırsak kararı vermeniz gerekiyorsa, taraf başına 10 ° – 30 ° açı seçin. Talaş açısı, daha uzun süre dayanmayan daha keskin bir kenar oluşturur; Dik açılar daha dayanıklıdır, bu nedenle 17 ° – 20 ° iki taraf arasında iyi bir uzlaşmadır.

2. Adım: Biley taşınızı veya elmas taşınızı az miktarda mineral yağ ile yağlayın.

 

Honlama yağını, hafif bir mineral yağı bulun. Honlama yağı hem çakıl taşını yağlayacak, hem de bıçağın  taş üzerine geçmesini kolaylaştıracak ve çelik kırıntılarını (bileme yan ürünü) taş gözeneklerini tıkamasını önleyecektir. [1] Yağ ile ilgili taş üreticisinin yönergelerine bakın. En yaygın bileme taşları, karborund taşlarıdır ve ıslak veya kuru olarak tasarlanmıştır, ancak yağlandığında yok edilirler. Bununla birlikte, özellikle yağ için tasarlanmış bazı taşlar vardır ve genellikle “petrol taşları” olarak etiketlenir.

3. Adım: Mümkünse kenarınızın açısını kontrol etmek için bir açı kılavuzu kullanın.


Bıçağı taşın yüzeyine sürttüğünde sabit bir açıyı korumak için bıçağın altına yerleştirilen küçük bir alettir. [2] Aksi takdirde, açıyı elle kontrol etmeniz gerekir; bu zor ve açıların iyi algılanmasını gerektirir. Bir bıçağı keskinleştirmenin en zor yanlarından biri, açıyı doğru bir şekilde elde etmektir. Bu işlemi biraz daha kolay hale getirmek için, keskin bir kalemle bıçağınızın her iki tarafının ucunu boyamayı deneyin. Ardından, bileme işleminin tamamında, işaretleyici işlem sırasında çıkarıp çıkarılmadığını kontrol edin. [3]

4. Adım: Taşın kaba kum tarafında başlayın

Hangisinin hangisi olduğunu belirlemek için taş üzerindeki grit veya taşla birlikte verilen ambalajı kontrol edin. Genel olarak, taş yığınları ve elmas taşlarının her iki tarafında da farklı kumluklar bulunur. Kaba kumlama yüzü, çeliği aşağı doğru öğütmek için kullanılırken, ince kum tarafı bıçağı keskinleştirmek veya bıçaklamak için kullanılır. Öğütme işlemi önce gelir, bu nedenle kaba kumlama tarafında başlayın.

5.Adım : Simetrik bir kenar için bıçağı taşın ters yönde sürükleyerek keskinleştirin; taştan ince bir katman kesmek için hareket ettirin.

Bu, taş ömrünü uzatan bir çapak sağlar.

6. Adım: Bilemeniz çelikten yaklaşık yarısı dolana kadar bu açı ile öğütmeye devam edin.

Bu kesin olmak zorunda değildir, sadece iyi tahmin edilebilir. Tek taraflı bir kenar (“scandi öğütme”, “cıvata taşlama” vb.) Için, bu makalenin talimatını verdiği zaman bıçağı ters çevirmeyin.

7. Adım: Bıçağı ters çevirin ve yeni bir kenar oluşturana kadar bıçağın diğer tarafını keskinleştirin.

Yeterli miktarda metal çıkardığınızı belirlemenin en kolay yolu, çapağını kaldırana kadar keskinleştirmektir; bu özellik, bir eğim diğerine ulaşıncaya dek bir eğim zeminde doğal olarak oluşacak bir özelliktir. Burrs genellikle göremeyecek kadar küçük olacak, ancak kenarından uzaklaştığınızda (bıçağın sıkıcı tarafı keskinten) başparmağınız üzerinde kazıyarak / yakalandığını hissedebilirsiniz. Daha ince taşlar daha küçük çapaklar üretir, ancak hala orada.

8. Adım: Taşı ters çevirin ve bıçağın bir tarafını keskinleştirmeye başlayın, bu sefer daha ince kum kullanın.

Buradaki amacınız bıçağı kaba kum üzerinde sivrilterek yaratılan pürüzleri gidermek ve ortadan kaldırmaktır. Bu, bıçak kenarını bir zemin kenarından daha ince, honlanmış bir kenara dönüştürür.

9. Adım: Bıçağı çevirin ve taşın ince taş tarafındaki bıçağın bir tarafını keskinleştirmeye başlayın.

Yine, bıçağın iki yanına da ince kum ile vurduğunuzdan emin olun.

10. Adım: İnce kumlu çırpıların üst üste sürüklenmesine başlayın

Bıçağın bir tarafını tek bir vuruşla keskinleştirin, ardından hemen bıçağı çevirip diğer tarafını keskinleştirin. En iyi sonuç için bunu birkaç kez yapın.

11. Adım: İsterseniz, kenarları daha fazla parlatın veya kenarını istediğiniz netliğe getirin.

Bu, kenarı, “taşlama ile kesilen” (doğrudan materyallerin kesilmesi, bıçağı nesne boyunca kaydırmadan düz bir şekilde itme) için daha uygun hale getirir ancak genellikle dilimleme yeteneğini engeller: bir taş ile öğütülmeden bırakılan “mikroskopik çentikler” olmadan, bıçak eğilimi gösterir Domates derileri gibi şeylere ısırmamak için.

Bıçağınız artık keskin güzel günlerde kullanın 🙂

2022 Fiyatları

2022 Yılı Milli Park Giriş Ücretleri
2022 Yılı Milli Park Konaklama Ücretleri


********
YORUM , GÖRÜŞ VE SORULARINIZA EN KISA SÜREDE CEVAP VERİLMEKTEDİR.
********

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.