Avcılık ve Yaban Hayatı Bölümü Hakkında

Avcılık ve Yaban Hayatı Bölümü Hakkında:

Merhaba arkadaşlar blog yazarlığıma başlamadan önce size okuduğum bölümü tanıtmak istedim.

Doğayı,hayvanları,ilkel yaşamı seviyorsanız okumaya devam edin. Kim bilir belki sizde bu bölümü okumak istersiniz.

Program Hakkında Bilgi:
Yaban hayatının korunması, yönetimi ve işletilmesi için, doğa sevgisi taşıyan, teknik bilgi ve beceriye sahip ara elemanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Avcılık ve Yaban Hayatı Programı Türkiye’de çok az sayıdadır. Bu program özellikle, Yaban hayvanlarının envanterini (sayımını), üretimini, habitatların geliştirilmesini, populasyonların izlenmesini ve düzenlenmesini, özel ve kamu avlaklarının geliştirilmesini ve işletilmesini kapsamaktadır.

Amaç ve Hedef:
Bu programın amacı, av ve yaban hayatının çeşitli dallarında çalışabilecek yaban hayatı teknikerleri yetiştirmektir. Yaban hayatı teknikerleri, yaban hayatı ile ilgili konularda orman mühendisleri, biyologlar ve yaban hayatı yöneticilerine yardımcı olabilecek düzeyde bilgi ve beceriye sahip olmaları amaçlanmaktadır.
Avcılık ve Yaban Hayatı programındaki öğrencilerin, yaban hayatının her alanında yeterli bilgiye sahip, bilgisini yüksek derecede uygulama becerisiyle donatılmış, kendisini teknolojik gelişmeler doğrultusunda sürekli olarak geliştirebilen kişiler olarak yetiştirilmesi hedeflenmektedir.

Çalışma Alanları:
Ülkemizde Av ve Yaban Hayatı Teknikerlerine çok fazla ihtiyaç duyulmaktadır. Gerek kamu sektöründe, gerekse özel sektörde bu konuda yetişmiş ara eleman yetersizliğinden dolayı bu programdan mezun olanların iş bulma olanakları oldukça yüksektir. Mezunlar Türkiye’nin her yerinde çalıştırılabilmektedirler. İş bulma konusunda cinsiyet ayrımı bulunmamaktadır.
Avcılık ve Yaban Hayatı mezunları, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Orman Genel Müdürlüğü, Belediyeler, İl ve İlçe Av Komisyonlarında görev alabilecekleri gibi özel avlaklarda ve hayvanat bahçelerinde de teknik eleman olarak çalışabilirler.

Dikey Geçiş Yapılabilecek Alanlar:
Bu programdan mezun olanlar gerekli koşulları sağladıkları takdirde Orman Fakültelerinin Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi ile Orman Mühendisliği Bölümlerine dikey geçiş yapabilirler. Yaban hayatının dünyada giderek önem kazanması bu mesleğin de geleceğini daha parlak kılmaktadır. Orman Fakültelerindeki Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi Bölümü ön lisansı bitiren teknikerlere, lisans eğitimi ile Yaban Hayatı Yöneticisi olma imkanını da vermektedir.

Zafer Yencilek

1997 Adana/Ceyhan doğumluyum.

Avcılık ve Yaban Hayatı Teknikeri Stajyeriyim.

Hedefim ilkel bir yaşam sürerek ölmek.( tabiki bunun için çalışmalarım var?)

Bardağın yarısı dolu yada yarısı boşmu diye sorarsanız eğer bence bardağın önceki durumu daha önemli. Yani önceden boştu yarısı doldu mu? Yoksa ağzına kadar doluydu da yarısı boşaldı mı ?

?SAYGILAR…


Zafer Yencilek on Instagram


Yazıyı Puanla:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 kişi, 5,00 out of 5)
Loading...
Yorumlar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir