Avcılık ve Yaban Hayatı Bölümü Hakkında


Merhaba arkadaşlar blog yazarlığıma başlamadan önce size okuduğum bölümü tanıtmak istedim.

Doğayı,hayvanları,ilkel yaşamı seviyorsanız okumaya devam edin. Kim bilir belki sizde bu bölümü okumak istersiniz.

Program Hakkında Bilgi:
Yaban hayatının korunması, yönetimi ve işletilmesi için, doğa sevgisi taşıyan, teknik bilgi ve beceriye sahip ara elemanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Avcılık ve Yaban Hayatı Programı Türkiye’de çok az sayıdadır. Bu program özellikle, Yaban hayvanlarının envanterini (sayımını), üretimini, habitatların geliştirilmesini, populasyonların izlenmesini ve düzenlenmesini, özel ve kamu avlaklarının geliştirilmesini ve işletilmesini kapsamaktadır.


Amaç ve Hedef:
Bu programın amacı, av ve yaban hayatının çeşitli dallarında çalışabilecek yaban hayatı teknikerleri yetiştirmektir. Yaban hayatı teknikerleri, yaban hayatı ile ilgili konularda orman mühendisleri, biyologlar ve yaban hayatı yöneticilerine yardımcı olabilecek düzeyde bilgi ve beceriye sahip olmaları amaçlanmaktadır.
Avcılık ve Yaban Hayatı programındaki öğrencilerin, yaban hayatının her alanında yeterli bilgiye sahip, bilgisini yüksek derecede uygulama becerisiyle donatılmış, kendisini teknolojik gelişmeler doğrultusunda sürekli olarak geliştirebilen kişiler olarak yetiştirilmesi hedeflenmektedir.

Çalışma Alanları:
Ülkemizde Av ve Yaban Hayatı Teknikerlerine çok fazla ihtiyaç duyulmaktadır. Gerek kamu sektöründe, gerekse özel sektörde bu konuda yetişmiş ara eleman yetersizliğinden dolayı bu programdan mezun olanların iş bulma olanakları oldukça yüksektir. Mezunlar Türkiye’nin her yerinde çalıştırılabilmektedirler. İş bulma konusunda cinsiyet ayrımı bulunmamaktadır.
Avcılık ve Yaban Hayatı mezunları, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Orman Genel Müdürlüğü, Belediyeler, İl ve İlçe Av Komisyonlarında görev alabilecekleri gibi özel avlaklarda ve hayvanat bahçelerinde de teknik eleman olarak çalışabilirler.

Dikey Geçiş Yapılabilecek Alanlar:
Bu programdan mezun olanlar gerekli koşulları sağladıkları takdirde Orman Fakültelerinin Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi ile Orman Mühendisliği Bölümlerine dikey geçiş yapabilirler. Yaban hayatının dünyada giderek önem kazanması bu mesleğin de geleceğini daha parlak kılmaktadır. Orman Fakültelerindeki Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi Bölümü ön lisansı bitiren teknikerlere, lisans eğitimi ile Yaban Hayatı Yöneticisi olma imkanını da vermektedir.


2022 Fiyatları

2022 Yılı Milli Park Giriş Ücretleri
2022 Yılı Milli Park Konaklama Ücretleri


********
YORUM , GÖRÜŞ VE SORULARINIZA EN KISA SÜREDE CEVAP VERİLMEKTEDİR.
********

Yorumu formunu geç

  • Muhammet PELİK on Ekim 17, 2019 at 3:47 pm
  • Cevapla

  Mezunlar Türkiye’nin her yerinde çalıştırılabilmektedirler. İş bulma konusunda cinsiyet ayrımı bulunmamaktadır.
  Avcılık ve Yaban Hayatı mezunları, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Orman Genel Müdürlüğü, Belediyeler, İl ve İlçe Av Komisyonlarında görev alabilecekleri gibi özel avlaklarda ve hayvanat bahçelerinde de teknik eleman olarak çalışabilirler. 2 yıllık unıversıte yeterli

  • Muhammet PELİK on Ekim 17, 2019 at 3:45 pm
  • Cevapla

  Mezunlar Türkiye’nin her yerinde çalıştırılabilmektedirler. İş bulma konusunda cinsiyet ayrımı bulunmamaktadır.
  Avcılık ve Yaban Hayatı mezunları, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Orman Genel Müdürlüğü, Belediyeler, İl ve İlçe Av Komisyonlarında görev alabilecekleri gibi özel avlaklarda ve hayvanat bahçelerinde de teknik eleman olarak çalışabilirler.

  • Kaptan ramazan on Mayıs 15, 2019 at 9:32 pm
  • Cevapla

  Arkadaşlar ben doga ve av koruma da görev almak istiyorum bunun için kaç yıl okuyup ne yapmam lazım özellikle bizim bu bölgede yaban hayvanları katlediliyor gece far avları yapılıyor buna cok üzülüyorum bunun için bunu önleyebilmek adına bu görevi cok istiyorum bilgi verirseniz cok sevinirim

   • Muhammet PELİK on Ekim 17, 2019 at 3:52 pm
   • Cevapla

   2 yıl unıversıte yeterlıdır

 1. Bu bolumu okuyup bosta kalirim diye korkuyorum

  1. Bölümde başarılı olursanız bir çok iş şansınız olur. Ülkede işletme mezunu çok ancak iş bulma imkanı zor. Önemli olan bölümlerde başarıya imza atmak.

  • Yaban on Ocak 5, 2018 at 9:38 am
  • Cevapla

  merhabalar 1989 Ank doğumluyum. çocukluğumdan bu yana doğa aşığıyım. benim de hedeflerim arasında doğada ilkel bir yaşam sürmek. Ancak bildiğimiz gibi bu olanaklar da zor artık. İnsan ken isteğiyle bile yaşayamıyor. Doğada uzun süreli deneyimlerim oldu fakat bu yeterli gelmiyor bana. doğaya ait bir şeyler yapıp tamamen hayatımı doğada geçirmeliyim. ve bunun için de Avcılık ve Yaban Hayatı bölümünü okumaya karar verdim. bilmiyorum yaşım geçmiş olabilir belki ancak bir yerden başlamak gerek diye düşünüyorum. size sorsam ne dersiniz??
  bu arada düşünceleriniz için tebrik ediyorum.

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.