Akdeniz Bukalemunu


Akdeniz bukalemunu Akdeniz’e kıyısı olan bütün ülkelerin sahil kenarında yaşarlar. Ege bölgemizde de görülmektedir.

Akdeniz bukalemunun diğer adı ” Bayağı Bukalemunu ” dur. Akdeniz bukalemun’unu Antalya Side Antik Kentinde çalıdan çalıya geçerken görmüştüm. Gerçekten fark etmesi zor. Ortama göre renk değiştiriyor. Sanırım bizi fark etmemişti ve sarı kumun üstünde yeşil rengiyle geziyordu. Bende öyle fark ettim.

Canını yakmadığınız sürece saldırgan değiller. Zaten büyük dişleri de yok . Isıracak kadar hızlı ve atik bir hayvan değil. Uğur böceği gibi düşünün sürekli en yükseğe tırmanma iç güdüsü var. Biraz oynayıp sevdikten sonra tekrar doğasına bıraktım.

Akdeniz bukalemunu nesli tükenen bir hayvandır. Satılması ve beslenmesi yasaktır. Neslinin tükenmesinin sebebi yetkililerin doğaya gidip sayım yaparken göremedikleri için değil tabi , iklimlerin değişmesinden dolayı… Akdeniz bukalemunları nemli sıcak ortamlarda yaşarlar. Eğer çok soğuk olursa buna dayanamaz ve ölür. Bazı rivayetlere göre kış uykusuna yattıkları söyleniyor ama bunun kanıtını henüz okumadım görmedim.

 

Akdeniz bukalemunları beslenme şekilleri : Hamam böceği , Çekirge , Örümcek , Sinek ve diğer böcekler. Canlı olmayan hiç bir böceği yemezler. Avlanma iç güdüleri canlı bir böcek karşısında kendisinin fark edilmediğini anladığı zaman devreye girer.


Evinizde Beslemeyin çünkü en fazla 1 ay yaşar. Çok duygusal hayvanlardır. Zaten renk değiştirmesinin asıl sebebi de duygularıdır. Siyah renge bürünüyorsa özgürlüğünün kısıtlandığının ve strese girdiğinin göstergesidir.

Akdeniz bukalemunu Siyah , yeşil , kahverengi ve sarı tonlarında renk değiştirir. Pembe filan olmaz 🙂

Genellikle bodur ağaçlarda , çalılar ve bazende güneşlenmek için kayalıklarda görülebilir. Ama yaşam alanı genellikle ağaçların dallarıdır.

 

2022 Fiyatları

2022 Yılı Milli Park Giriş Ücretleri
2022 Yılı Milli Park Konaklama Ücretleri
2022 Yılı İndirimli Ücretler


********
YORUM , GÖRÜŞ VE SORULARINIZA EN KISA SÜREDE CEVAP VERİLMEKTEDİR.
********

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://kampgunlugu.com/akdeniz-bukalemunu/

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.